projekty zieleni

 

1. Odpowiedni dobór gatunkowy roślin

 

 

Nie wprowadzamy do ogrodów gatunków mocno ekspansywnych, inwazyjnych, oraz takich, które silnie się rozsiewają. Ograniczamy tym samym szansę dewastacji lokalnych habitatów przez gatunki obce oraz powstawanie zbiorowisk monokulturowych. 

Wprowadzamy rośliny miododajne, przywabiające pożyteczne owady oraz odstraszające szkodniki. Sadzimy drzewa i krzewy, na których chętnie gniazdują ptaki, żywiące się mięczakami i larwami owadów, które niszczą florę. 

 

 

ochrona klimatu

                      

2. Ograniczenie powierzchni trawników

 

 

Ogród to nie trawnik. Trawnik może występować w ogrodzie, natomiast nie powinien stanowić więcej niż 1/3 jego powierzchni. Nie ma znaczenia jak dobrze zadbany by nie był, trawnik, to monokultura(lub mieszanka kilku gatunków), która poza kilkoma wyjątkami (miejsce zabaw dla dzieci, boisko sportowe), nie stanowi żadnej funkcji. Co więcej, powierzchnie trawiaste generują największe koszta, związane z regularnym koszeniem, nawadnianiem oraz nawożeniem. 

 

 

ochrona klimatu


3. Budowanie w ogrodach hoteli dla owadów

 

 

Zdrowy ogród to żywy ogród. Nie chcemy żyć w środowisku, które wymaga ciągłych oprysków i jest atakowane przez różnego rodzaju szkodniki. W tym celu dbamy o różnorodność pożytecznych organizmów, które w naturalny sposób kontrolują populacje pasożytów i innych nieproszonych 'gości', a tym samym dbamy o harmonijny rozwój całego przydomowego ekosystemu, jakim niewątpliwie jest ogród. Jeżeli pewne owady znikną z tego świata, to ludzie mogą znaleźć się w tarapatach, nie dopuśćmy do tego, póki mamy taką możliwość.

 

 

ochrona klimatu

 

4. Sadzenie większej ilości drzew

 

 

Aby zwiększyć wilgotność gleb, a tym samym ograniczyć parowanie wody, potrzebujemy więcej miejsc zacienionych. Jak to sprawić? Sadzić drzewa. Sadzić mądrze, w odpowiednich miejscach odpowiednie gatunki, które w przyszłości nie będą 'przeszkadzały'. Nie usuwać bezmyślnie każdego większego drzewa z zakupionej działki tylko dlatego, że jest duże. Najlepiej konsultować takie decyzje z kimś kto ma wiedzę dendrologiczną, gdyż nie każde takie drzewo stanowi zagrożenie - jest wiele gatunków, które mają głęboki system korzeniowy i bardzo mocne konary. Jeżeli masz taki dylemat, napisz do Nas, doradzimy najlepsze rozwiązanie tej kwestii.

 

 

potager

 

5. Zakładanie przydomowych ogrodów warzywnych

 

 

Wątek ogrodów warzywnych, czy też potager gardens, zostanie szerzej omówiony w osobnym artykule, natomiast należy zaznaczyć, że rolnictwo stanowi 70% całego zużycia wody na naszej planecie. Ogromne ilości żywności produkowanej przez światowe rolnictwo marnują się, kiedy to każdy, kto posiada własny kawałek ziemi, może samodzielnie wytworzyć dla siebie i swojej rodziny tyle pożywienia ile potrzebują, a wszystko to znikomym nakładem finansowym oraz energetycznym. Wyprodukowany naddatek można oddać lub sprzedać tym, którzy nie posiadają własnego gruntu. Proste? Bardzo.

 

 

ochrona klimatu

 

6. Tworzenie zbiorników retencyjnych na wodę opadową

 

 

Gromadzenie wód opadowych w niedalekiej przyszłości, prawdopodobnie stanie się obowiązkiem. Warto więc już teraz rozważyć tę kwestię i tak przystosować ogród, aby pod względem potrzeb wodnych, był samowystarczalny, tzn. aby do zasilania systemów nawadniana roślin, kaskad i innych tego typu obiektów wystarczała jedynie woda deszczowa. W okresie letnim (przy odpowiednim przystosowaniu instalacji również przez cały rok), wodę deszczową można wykorzystywać do kąpieli, zasilania pralki lub toalety.  

 

 

projekty zieleni

 

7. Projektowanie ażurowych nawierzchni

 

 

Na rynku mamy do dyspozycji coraz więcej materiałów, z których możemy wykonać przepuszczalne dla wody powierzchnie. Mogą to być stalowe kratownice, betonowe płyty ażurowe, eko kraty z materiałów z recyklingu lub kruszywa łączone żywicami. Z wymienionych materiałów można wykonywać nawierzchnie jezdne, dla użytku pieszego możliwości jest znacznie więcej. Obecnie ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia architekta/projektanta.

 

 

oświetlenie solarne

 

8. Stosowanie oświetlenia solarnego

 

 

Każda oszczędzona kilowatogodzina zmniejsza zapotrzebowanie na energię elektryczną. Mniejsze zapotrzebowanie na energię elektryczną oznacza mniejszą produkcję tej energii. Mniejsza produkcja energii oznacza mniejsze zapotrzebowanie na surowce niezbędne do jej wytworzenia, takie jak węgiel, ropa czy gaz. Mniejsze zapotrzebowanie na surowce, oznacza mniejsze ich wydobycie, a mniejsze wydobycie oznacza mniejszą dewastację Ziemi. Dbajmy o Naszą Planetę. 

 

 

rosliny odporne na choroby

 

9. Sadzenie odmian odpornych na choroby

 

 

Dzisiejszy przemysł ogrodniczy oferuje wiele gatunków oraz odmian roślin ozdobnych, dlatego warto sięgać po te, co do których mamy pewność, że są odporne na różnego rodzaju choroby oraz ataki szkodników. Ograniczy to konieczność wykonywania oprysków roślin, środkami chemicznymi. Jeżeli sadzimy rośliny mniej odporne, to warto zapewnić im warunki zmniejszające ryzyko wystąpienia chorób, czyli miejsca dobrze przewietrzane, suche oraz ciepłe (w zależności od gatunku).

 

 

ogrody

 

10. Edukacja

 

 

Wszelkiego rodzaju szkolenia, wykłady, spotkania oraz prezentacje - edukuj siebie oraz innych. Śledź badania w zakresie ekologicznych rozwiązań, nie tylko w ogrodnictwie ale także w innych branżach, ponieważ jedna dziedzina oddziałuje na drugą, wszystko jest ze sobą połączone. Jedynie myślenie w kategoriach życia i nauki jako naczyń połączonych, pozwoli na lepsze zrozumienie problematycznych kwestii i podsunie pomysły ich rozwiązań. Dbaj o Ziemię. Żyjesz tutaj. 

 

 

Jeżeli artykuł był dla Ciebie pomocny, udostępnij go znajomym. Poszerzaj świadomość swoją oraz innych. Miej dziś wspaniały dzień.

ogrodybuddy.pl

ogrodybuddy@gmail.com

10 METOD PROJEKTOWANIA ZIELENI DLA WSPARCIA KLIMATU

23 września 2020