1. Thuja occidentalis - żywotnik zachodni 

 

Roślina tak popularny w polskim krajobrazie, że właściwie można by ją uznać za gatunek inwazyjny. Pierwotnie sadzona na cmentarzach, skąd później trafiła do ogrodów. Jest to zimozielone drzewo, które bardzo dobrze znosi cięcie, a do tego ma niewielkie wymagania siedliskowe. Posiada gęsty oraz regularny pokrój, dlatego głównie stosowana jest jako roślina  'na żywopłoty'. Żywotnik zachodni przez jednych uznawany jest za roślinę szkodliwą i toksyczną dla ludzkiego zdrowia, przez innych ceniony i pożądany ze względu na swoje cechy morfologiczne. Alternatywa? Juniperus communis(jałowiec pospolity). 

 

                thuja occidentalis

 

 

2. Berberis Thunbergii - berberys Thunberga 

 

Ciernisty krzew o niewielkich wymaganiach siedliskowych. Znosi cięcie, dlatego często spotykany jest jako formowana kula lub niski żywopłot. . Stosowany do obsadzania skarp na stanowiskach słonecznych, oraz w miastach wzdłuż ulic, ze względu na dużą odporność na zasolenie gleb. Do polskich ogrodów trafił z Japonii. Posiada wiele odmian o różnym zabarwieniu liści. Alternatywa? Physocarpus opulifolius(pęcherznica kalinolistna).

 

                berberis

 

 

3. Forsythia x intermedia - forsycja pośrednia 

 

Wcześnie kwitnący krzew o intensywnie żółtych kwiatach. Dobrze znosi cięcie dlatego czasami wykorzystywana jest do tworzenia żywopłotów. Po przekwitnięciu prezentuje się średnio okazale. W polskich ogrodach forsycje sadzone są już od ponad wieku. Jest rośliną mało wymagającą jeżeli chodzi o siedlisko i warunki glebowe. Alternatywa? Cornus mas(dereń jadalny).

 

                forsycja

 

 

4. Cotoneaster  horizontalis - irga pozioma

 

Jedna z najpopularniejszych roślin zadarniających, sadzona głównie na skarpach. Praktycznie nie ma wymagań co do stanowiska. Irga jest niskim krzewem o charakterystycznym, regularnym układzie pędów bocznych, obficie owocuje i dosyć szybko rośnie. Bardzo chętnie sadzona na skalniakach oraz przy murkach. Odporna na zanieczyszczenie powietrza, dlatego bardzo często można ją spotkać przy ulicach i na skarpach wzdłuż autostrad. Pochodzi z dalekiego wschodu. Alternatywa? Lonicera pileata(suchodrzew chiński)

 

                cotoneaster

 

 

5. Juniperus horizontalis - jałowiec płożący

 

Najpopularniejszy gatunek jałowca występujący w polskich ogrodach. Znosi cięcie, nie straszne mu silnie nasłonecznione i ubogie w składniki pokarmowe stanowiska. Głównie sadzony w celu umacniania skarp oraz jako roślina okrywowa w ogrodach. Charakteryzuje się szybkim wzrostem. Jałowiec płożący ma niebieskawo zabarwione igły dlatego trudno stworzyć udaną kompozycję roślinną z tym gatunkiem. Alternatywa? Pinus mugo(sosna kosodrzewina).

 

                juniperus

 

 

6. Spirea  japonica - tawuła japońska

 

Roślina, którą można spotkać praktycznie w każdym ogrodzie i parku. Bardzo dobrze znosi cięcie i posiada dosyć regularny pokrój, dlatego często wykorzystywana jest jako roślina obwódkowa, sadzona wzdłuż ciągów komunikacyjnych. Ma niewielkie wymagania siedliskowe oraz glebowe. Do polskich ogrodów roślina przybyła z dalekiego wschodu. Alternatywa? 

 

                spirea japonica

 

 

7. Syringa vulgaris - lilak pospolity

 

Charakterystyczne drzewo ze względu na swoje liście, pokrój oraz kwiaty. Nieodłączny element polskiego krajobrazu. Fioletowe kwiaty przy odpowiednim cięciu pokrywają całą roślinę . Ma niewielkie wymagania siedliskowe, dobrze rośnie w pełnym słońcu. Lilaki pozostawione bez opieki potrafią tworzyć gęsty zarośla i rozrastać się przez odrośla korzeniowe. Alternatywa? Amorfa fruticosa(amorfa krzewiasta). 

 

                syringa vulgaris

 

 

8. Taxus baccata  - cis pospolity

 

Długowieczne, zimozielone drzewo, które bardzo wolno rośnie. Bardzo dobrze znosi cięcie, tworzy zwartą ,ciemnozieloną powierzchnię i dlatego często wykorzystywane jest do tworzenia żywopłotów. Z cisa często wykonuje się topiary oraz nisko prowadzone obwódki. Cis często sadzony był/jest na cmentarzach, w mitologii greckiej drzewo to miało rosnąć w Hadesie. Dobrze znosi przesadzanie. Alternatywa? 

 

                taxus baccata

 

 

9. Hydrangea marophylla - hortensja ogrodowa

 

Obficie kwitnący krzew o dużych, pełnych kwiatostanach. Ma dość regularny kulisty pokrój, lubi stanowiska lekko zacienione, natomiast gleba powinna mieć lekko kwaśny odczyn. W kwaśnym środowisku kwiaty wybarwiają się na kolor niebieski, w alkalicznym są różowe. Roślina ta bardzo licznie występuje w polskim krajobrazie mimo iż ma tendencję do przemarzania. Alternatywa? Viburnum opuls(kalina koralowa). 

 

                hydrangea

 

 

10. Rosa sp. - róże

 

Każdy zna tę roślinę. Obecnie występują niezliczone odmiany róż o wszelkiego rodzaju odcieniach różu i czerwieni, o kwiatach pełnych, pojedynczych lub półpełnych. Roślina ta kocha światło, ma niewielkie wymagania glebowe, natomiast aby bujnie kwitła wymaga odpowiedniego cięcia. Jest rośliną dość często atakowaną przez choroby grzybowe. Alternatywa? 

 

                      rosa sp

 

Jeżeli artykuł był dla Ciebie pomocny podziel się nim ze znajomymi pasjonatami roślin i miej dziś wspaniały dzień.

 

10 NAJPOPULARNIEJSZYCH GATUNKÓW ROŚLIN W POLSKICH OGRODACH

18 września 2020