Przebieg współpracy

Oferta projektowa

0
Ogród bez pomysłu lub co gorsza tworzony metodą 'dokupiłam jeszcze to i wsadziłam tutaj, bo nie wiedziałam co z tym zrobić', to metoda gwarantująca niezadowolenie i wieczne poczucie, że coś tu nie gra. Aby ogród nie był miejscem ciągłej walki i zmagań, gdzie roślinność podróżuje częściej z miejsca n
17 stycznia 2022

5 korzyści płynących z projektu ogrodu

Ogród bez pomysłu lub co gorsza tworzony metodą 'dokupiłam jeszcze to i wsadziłam tutaj, bo nie wiedziałam co z tym zrobić', to metoda gwarantująca niezadowolenie i wieczne poczucie, że coś tu nie gra. Aby ogród nie był miejscem ciągłej walki i zmagań, gdzie roślinność podróżuje częściej z miejsca na miejsce niż Wojciech Cejrowski, warto jest go wcześniej zaplanować.

 

1. Jasność celu

 

'Jeżeli nie wiesz dokąd zmierzasz to każda droga zaprowadzi Cię donikąd'. Słuszne stwierdzenie. Widziałem ogrody, które są w nieustającej budowie, a ich właściciele w narastającym napięciu. Zawsze coś jest do poprawienia, po tygodniu każdy pomysł okazuje się nietrafiony, a rośliny gdyby potrafiły mówić to prawdopodobnie krzyczały by: 'Zostaw mnie już w spokoju! Ja chcę rosnąć!' Decydując się na projekt i pracę z architektem krajobrazu otrzymasz jasny i czytelny plan do zrealizowania, który z czasem będzie jedynie zyskiwał i cieszył coraz bardziej. 

 

2. Spójność i porządek 

 

Dobrze, kiedy mamy poczucie, że każdy element jest na swoim miejscu, że wszystko wzajemnie się uzupełnia a dodatkowo wyraża to w jakiś sposób nas samych. Takie miejsca odbieramy jako spójne i harmonijne, wszystkie puzzle są na swoim miejscu a cała układanka cieszy i przyjemnie 'masuje' nasze wnętrze. Odpowiedni projekt spaja dom z otoczeniem, a ogród staje się jego kontynuacją. Należy pamiętać, że nasz umysł przyzwyczaja się po jakimś czasie do życia w bałaganie i później nie jesteśmy w stanie wskazać co powoduję uczucie dyskomfortu, natomiast samo uczucie ciągle w nas pozostaje. Projekt ogrodu skutecznie porządkuje taki stan rzeczy.

 

3. Oszczędności

 

Niech pierwszy rzuci kamień ten, kto nigdy nie odczuł porażającej siły drobnych, niewinnych acz regularnych wydatków, które finalnie tworzą pokaźną sumę, która nie wiadomo jak i kiedy znika z konta. Decyzja o projekcie sprawia, że dokładnie wiemy ile i na co wydamy. Dodatkowo praca z profesjonalistą pozwala dobrać materiały odpowiedniej jakości bez przepłacania, jak również uniknąć inwestycji w tak zwany 'badziew', którego żywotność jest porównywalna do żywotności komara na bagnach za miastem - średnio 7-10 dni. 

Oszczędzamy również czas, ponieważ bez problemu możemy zaplanować prace realizacyjne oraz podzielić je na etapy, nie musimy prowadzić żmudnych wyliczeń i kalkulacji, gdyż wszystkie informacje zawarte są na projekcie. Oszczędzamy również przestrzeń - czytaj punkt 4.

 

4. Ergonomia przestrzeni

 

Chyba nie ma takiego ogrodu typu 'handmade', w którym nie znajdowało by się takie miejsce, gdzie lądują wszystkie obiekty, które chcemy usunąć z pola widzenia - deski, taczka, gałęzie, szpadel a nawet stara betoniarka - widziałem znacznie więcej niezwykłych eksponatów w równie niezwykłych miejscach. Bez dobrego planu nie jest łatwo optymalnie zagospodarować przestrzeń, przez co traci się wiele wspaniałych możliwości. Zamiast przestronnego tarasu z pergolą zadowalamy się skrawkiem ziemi wyłożonej kostką brukową ponieważ resztę miejsca zajmuje stara szopa. A gdyby przebudować szopę na funkcjonalną altanę z pięknym tarasem, stylowymi meblami i dobrze zakomponowanym pomieszczeniem z tyłu na wszystkie niezbędne narzędzia? Projekt pozwala w pełni wykorzystać potencjał terenu, sprawić, że użytkowanie ogrodu jest łatwe i intuicyjne, oraz wypracować takie rozwiązania, które łączą wiele funkcji w atrakcyjną całość, oszczędzając tym samym miejsce. 

 

5. Emocje

 

Pozytywne emocje są jak szpinak dla Papaja - dają motywację i siłę do działania. Każdy element w otaczającej Cię przestrzeni wpływa na Twoje myśli oraz nastrój, nawet jeżeli nie zdajesz sobie z tego sprawy. Cały neuromarketing opiera się na podświadomych mechanizmach rządzących naszymi mózgami. Kwestią Twojego wyboru jest to, czy chcesz aby najbliższe otoczenie stymulowało Cię pozytywnie czy negatywnie. Działając bez planu, bez pomysłu i bez konkretnych założeń nigdy nie wiesz jaki efekt zostanie uzyskany. Praca z architektem krajobrazu pozwoli Ci stworzyć dla siebie oraz swoich bliskich takie środowisko, które będzie pobudzało kreatywność, uspokajało oraz wspomagało produkcję endorfin, po to abyś zawsze przebywając we własnym ogrodzie czuła się zrelaksowana i wypoczęta. Zazwyczaj to czego nie widzimy gołym okiem ma największy wpływ na jakość naszego życia.

 

 

Zobacz jak wygląda proces projektowy i sprawdź co mogę Ci zaoferować