Dlaczego roślinność trwała - długoletnia jest tak istotna w kontekście troski o środowisko? Czy kierunek nowoczesnego ogrodnictwa to nieunikniona rezygnacja z gatunków sezonowych? Jakie zalety oraz wady wiążą się z tego typu podejściem do krajobrazu? Przygodo witaj! Miłego czytania.

 

 

Długowieczny czy sezonowy?

 

Już w starożytni Egipcjanie wiedzieli, że dopóki imię zmarłego jest pamiętane, dopóty dusza człowieka żyję. Podobnie wygląda sytuacja jeżeli chodzi o drzewa, dopóki one są, dopóty my żyjemy. My jako ludzkość. 

 

W kulturach Dalekiego Wschodu od wieków sadzi się rośliny, które są z natury długowieczne. Ma to nie tylko charakter symboliczny, ale również praktyczny. Niektóre rośliny, takie jak np. miłorząb dwuklapowy(ginkgo biloba) zawiązują owoce dopiero po kilkudziesięciu latach od ich posadzenia, dlatego aby potomkowie mogli cieszyć się ich smakiem, konieczne jest sadzenie roślin z wieloletnim wyprzedzeniem. W kulturze Europejskiej również posadzenie drzewa to jeden ze zwyczajów, który tradycyjnie spełniał mężczyzna - mąż, po założeniu rodziny i wydaniu na świat potomka. Na całym świecie ludzie z różnych kultur oraz plemion otaczali wielką czcią wiekowe okazy drzew, a rysunki, malowidła oraz opisy dotyczące 'świętych roślin' odnaleźć można niemal w każdym zakątku naszego globu. Rośliny sezonowe od wieków stanowiły symbol śmierci i przemijania. Nie znaczy to, iż były one z tego względu w jakiś sposób gorsze od tych trwałych, natomiast były kojarzone  raczej z obrzędami pochówku, co oczywiście przetrwało do dnia dzisiejszego. To tyle jeżeli chodzi o kwestie wstępu, poniżej kilka zalet oraz wad związanych ze stosowaniem drzew i krzewów w przestrzeni ogrodowej.

 

 

 

 

 

Zalety sadzenia drzew i krzewów

 

Zalet jest tyle ile gatunków roślin, ponieważ praktycznie każda ma nam coś specjalnego do zaoferowania - jeżeli chodzi o ich właściwości, zastosowanie, oddziaływanie oraz niepowtarzalny wygląd. Badanie właściwości substancji pochodzenia roślinnego to ciągle niezwykle rozległe pole do eksploracji, dlatego zanim bezmyślnie doprowadzimy do wyginięcia wielu gatunków, warto najpierw sprawdzić jakie skarby tracimy. 

 

Zanim mniej oczywiste walory, najpierw 'fakty autentyczne' - roślinność trwała ( w domyśle drzewa i krzewy) daje ochronę przed wiatrem, pochłania zanieczyszczenia powietrza, obniża temperaturę - tworzy swoisty mikroklimat, chroni glebę przed przegrzewaniem, daje nam ochronę przed Słońcem oraz tworzy barierę akustyczną i wizualną tam, gdzie chcemy zachować intymność naszej przestrzeni.

Gdyby tego było mało to warto wspomnieć, że drzewa i krzewy są schronieniem dla wielu gatunków zwierząt, korzenie spajają glebę chroniąc ją przed erozją, a rokrocznie opadająca wielka masa liściowa zasila ją i użyźnia.

 

Słyszałeś/łaś kiedyś określenie 'fitoncydy'? Nawet jeśli nie, to z pewnością świadomie lub nieświadomie odczuwałeś/łaś ich działanie. Są to substancje pochodzenia roślinnego, które w zamyśle mają służyć do przeciwdziałania rozwojowi różnego rodzaju mikroorganizmów, które mogą stanowić zagrożenie dla roślin. Rośliny za pomocą lotnych związków również komunikują się między sobą, a my ludzie nie jesteśmy wobec nich obojętni (więcej na ten temat w oddzielnym artykule). Ta zaleta dotyczy nie tylko drzew i krzewów, natomiast warto mieć świadomość tego, że świat który nas otacza to niesłychanie rozbudowana sieć wzajemnych powiązań i oddziaływań różnych istot względem siebie.

 

Kupujesz w sklepie to, co  Ziemia daje Ci za darmo. Dziwny paradoks nastąpił, ponieważ wydajemy ogrom pieniędzy - energii na jedzenie, które możemy mieć za darmo w ilościach wystarczających, a w dodatku znacznie lepszej jakości niż to co kupujemy, a mimo to wciąż jesteśmy zamknięci w tej niezdrowej spirali. Kilka drzew owocowych może nie tylko radykalnie poprawić jakość i radość z życia, ale również wpłynąć na zasobność portfela. To naprawdę niesamowite uczucie, kiedy możesz wyjść przed dom i czerpać z tego co daje Natura.

 

Pszczoły to zdecydowanie jedne z tych organizmów, o które powinniśmy dbać szczególnie pieczołowicie. Pomijając fakt złożoności struktur jakie panują w świecie tych owadów, należy troszczyć się o to aby stwarzać im jak najlepsze warunki do życia i rozwoju, ponieważ kiedy pszczoły mają się dobrze, dobrze mają się również inne stworzenia - w tym ludzie. Gatunki drzew i krzewów to bogactwo roślin nektarodajnych, które warto wprowadzać do  swoich ogrodów, ponieważ w zamian możemy raczyć się czymś tak niesamowitym jak miód, propolis czy pierzga - sekret długowieczności.

 

Na koniec jeszcze jedna ważna zaleta związana ze stosowaniem drzew i krzewów zamiast bylin i roślin jednorocznych - oszczędność wody oraz energii potrzebnej na pielęgnację, sadzenie oraz produkcję roślin. Gatunki jednoroczne wymagają ogromnego nakładu pracy podczas dorocznego przesadzania, wysadzania, dosiewania, odchwaszczania i tak dalej. Choć wydaje się to mieć niewielkie znaczenie w skali ogrodu przydomowego, to kiedy popatrzymy nieco dalej niż na nasze podwórko, dostrzeżemy ogromne plantacje, szklarnie oraz inspekty, które produkują rośliny w ilościach setek tysięcy i więcej, eksportując następnie swoje produkty na całą Europę. Zużycie wody jest ogromne, zużycie energii elektrycznej również, ilości stosowanych nawozów oraz oprysków pozwalających chociażby na zapewnienie trwałości roślin podczas transportu.....wystarczy. Oczywiście prym w tej materii wiodą takie kraje jak Holandia czy Belgia. 

 

 

 

 

 

 

Wady sadzenia drzew i krzewów

 

Ograniczone możliwości sadzenia większych roślin w małych i ciasnych przestrzeniach. 

Konieczna jest dobra znajomość roślin szczególnie pod względem budowy systemu korzeniowego.

Mniejsza paleta barw w stosunku do roślin jedno, dwu oraz wieloletnich. 

 

Czy ten artykuł jest dla Ciebie przydatny? Jeżeli tak, podziel się nim ze znajomymi aby wzrastała ogólna świadomość w społeczeństwie.

Miej dziś dobry dzień!

 

Maciej Widomski.

 

 

 

 

 

 

Drzewa i krzewy - przyszłość ogrodnictwa

08 marca 2021