projekty zieleni
PRACOWNIA ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU
OGRODY BUDDY


PROJEKTUJEMY RZECZYWISTOŚĆ

TWORZYMY PROJEKTY ZIELENI

KAŻDY PROJEKT TO OKAZJA DO ULEPSZENIA ŚWIATA. ULEPSZAJ GO RAZEM Z NAMI.

Jeżeli zastanawiasz się czy warto wydać pieniądze na projekt ogrodu, komu najlepiej powierzyć wykonanie takiego planu, oraz czego możesz oczekiwać decydując się  na taką usługę, to ten krótki artykuł jest skierowany właśnie do Ciebie. Miłego czytania!

 

 

PO CO TWORZYĆ PROJEKT ZIELENI?

 

- Jedną z kluczowych dla wielu osób zalet jest ta, że projekt pomaga zaoszczędzić czas i pieniądze, podczas wykonywania prac, związanych z aranżacją zieleni - na podstawie projektu w łatwy i przejrzysty sposób można zaplanować kolejność i zakres robót, obliczyć dokładną ilość potrzebnych materiałów, czy chociażby wykazać stosunek powierzchni biologicznie czynnych względem kubatury zabudowań. 

- Projekt służy do uporządkowania przestrzeni, zarówno pod kątem funkcjonalnym jak i estetycznym - w pełni wykorzystujemy potencjał terenu, który mamy do zagospodarowania, bez pozostawiania 'pustych miejsc' i nieodwiedzanych zakamarków.

- Wykonany z pomysłem, nadaje miejscu niepowtarzalny charakter, stabilnie osadza dom względem otoczenia, a także podnosi wartość całej inwestycji - w harmonijny sposób działka wtapia się w krajobraz, jednocześnie zachowując indywidualne cechy, mogące stanowić znakomite dopełnienie przestrzeni, do której przynależy.

 

Wyżej wymienione zalety wynikają bezpośrednio z posiłkowania się projektem przy aranżacji ogrodu i można je określić jako wartości namacalne/widzialne - można je w jakiś fizyczny sposób zmierzyć lub dostrzec. Ważniejsze natomiast są korzyści, których nie możemy zobaczyć gołym okiem, natomiast możemy je odczuć, gdyż wpływają one w sposób subtelny na Nasze życie, poprawiając nastrój, kondycję zdrowotną, relację z ludźmi, a co za tym idzie ogólne samopoczucie i radość z doświadczania życia. Choć dla niektórych może brzmieć to nieco metafizycznie, to pisząc te słowa nie poruszamy się po sferach domysłów, a raczej naukowo udowodnionych faktów, potwierdzających wpływ otoczenia na funkcjonowanie ludzi. Na gospodarkę hormonalną organizmu, a co za tym idzie także na jego myśli, emocje i reakcje wpływa środowisko w jakim przebywamy. To czym karmisz swój umysł, ma bezpośredni wyraz w tym, w jaki sposób się czujesz, a zatem obrazy, kolory, faktury, zapachy, obiekty, dźwięki i inne doznania zmysłowe kształtują Nas samych i Nasz obraz postrzegania rzeczywistości. Dlatego warto zadbać o to, aby stworzyć sobie środowisko, w którym będziemy czuli się dobrze, środowisko sprzyjające Naszemu rozwojowi, napełniające spokojem i harmonią. W tym właśnie celu z pomocą przychodzi projekt zieleni. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wpływu środowiska na zdrowie człowieka, to zachęcamy do dalszego śledzenia bloga, gdyż w najbliższym czasie ukaże się obszerny artykuł na ten temat.

 

 

 

CO POWINNO ZNALEŹĆ SIĘ NA PROJEKCIE?

 

Przede wszystkim dokładnie zaznaczony dom. Dom to serce naszej działki i cały ogród jest komponowany w odniesieniu właśnie do niego. Budynek musi mieć zaznaczone miejsca, w których znajdują się okna oraz drzwi. Brama wjazdowa, furtka na posesję, podjazd, główna ścieżka do domu, ogrodzenie(granica działki), róża wiatrów - te elementy to podstawa, aby zorientować się w projekcie.

W części projektowej na planie muszą znaleźć się ciągi komunikacyjne z podanymi ich szerokościami, zaznaczone obrzeża oddzielające poszczególne nawierzchnie, odpowiednio oznaczone miejsca nasadzeń roślin z numeracją gatunków, rośliny do usunięcia, zaznaczone wysokości terenu(spadki, wzniesienia), zaznaczone miejsca i rodzaje oświetlenia(jeżeli takowe ma się znaleźć w ogrodzie), wytyczone miejsca i kształty trawnika, zbiorników wodnych, rabat, tarasów, oraz innych kształtowanych powierzchni.  Elementy małej architektury, wraz z informacją na temat materiału, kształtu lub innej specyfikacji(jeżeli używamy obiektów z katalogów to warto dołączyć numer katalogowy lub zdjęcie elementu), oraz obiekty takie jak kamienie, rzeźby, murki, donice, inne formy, które mają znaleźć się w ogrodzie. Dodatkowo czytelna legenda oraz spis projektowanej i istniejącej roślinności.  Do części rysunkowej zazwyczaj dołącza się część opisową, wytyczne do wykonania projektu w terenie, wykaz roślin oraz inne plansze dotyczące np. detali architektonicznych czy systemu nawodnienia, jeżeli są konieczne przy danym projekcie. Dodatkowo coraz częściej do projektów wykonuje się poglądowe wizualizacje 3D, aby lepiej można było sobie wyobrazić to, co zostało zaprojektowane.

 

Przykładowa wizualizacja ogrodu.

 

 

JAKI JEST KOSZT TAKIEGO PROJEKTU?

 

Stawki za projekt najczęściej ustalane są w odniesieniu do powierzchni projektowanego terenu. Im większy teren, tym wyższa cena. Znaczenie ma również ukształtowanie terenu oraz stopień skomplikowania jego pokrycia. Jeżeli działka jest płaska i jedynym obiektem na niej jest dom, to wówczas zapłacimy mniej, niż gdyby działka posiadała duże spadki terenu i wiele obiektów w swoim obrębie(budynki gospodarcze, garaż, drzewa, mury, itp.). Wynika to z konieczności zaplanowania drenaży dla wód opadowych oraz dokładnego przemyślenia w jaki sposób uzyskać harmonijną kompozycję łącząc wszystkie elementy ze sobą.

Średnia cena za projekt ogrodu o pow. do 500m2 to ok. 1600-2200zł

Średnia cena za projekt ogrodu o pow. 500 - 1000m2 to ok. 2500-3500zł

Średnia cena za projekt ogrodu o pow. powyżej 1000m2 - od 4000 do nawet kilkuset tysięcy złotych.

Podane ceny to wartości uśrednione, powstałe na podstawie ofert kilkudziesięciu firm działających na terenie Polski południowej. Na blogu mają one jedynie charakter informacyjny dla czytelników tego artykułu.

 

 

KOMU POWIERZYĆ WYKONANIE PROJEKTU ZIELENI?

 

Odpowiedź na to pytanie będzie nieco nietypowa - komuś kto wie, czuje i rozumie. Komuś kto działa nieszablonowo, ma silne połączenie z naturą, wiedzę na temat zasad komponowania przestrzeni oraz roślin, a także widoczny zmysł estetyczny. Komuś kto potraktuje Cię w sposób indywidualny i nie będzie próbował usilnie przekonywać do rozwiązań, które sprawdziły się u kogoś innego, a dla Ciebie mogą być zupełnie nieciekawe. Architekci krajobrazu to odpowiednie osoby do takich zadań, pod warunkiem, że naprawdę czują powołanie do tego co robią. Ta zasada dotyczy każdego zawodu i specjalizacji. 

 

 

PROJEKT OGRODU - W CZYM POMAGA, ILE KOSZTUJE I CO POWINIEN ZAWIERAĆ?

09 September 2020
projektowanie zieleni
ile kosztuje projekt

 

Jeżeli artykuł był dla Ciebie pomocny udostępnij go i miej dziś wspaniały dzień!