Maciej Widomski

                   ogrody buddy

Feng Shui, czym jest Qi, oraz w jaki sposób zadbać o swoje otoczenie
26 września 2021

Feng Shui - Wprowadzenie

         Czym nie jest Feng Shui

 

Z całą pewnością Feng Shui nie jest wieszaniem kryształów w mieszkaniu, ani malowaniem ścian, ani nawet ustawianiem łóżka w pokoju. Sprowadzanie tej sztuki do tego typu praktyk, wynika z braku rozumienia tego, do czego służy Feng Shui i co leży u jej podstaw. Tworzenie jakichkolwiek ogólnych porad typu: wieszaj obrazy wody na ścianach, używaj dzwonków i muzyki, lub rozjaśnij pomieszczenia, nie mają nic wspólnego z Feng Shui, a jedynym ich efektem jest wprowadzanie w błąd i sprawianie, iż ludzie podchodzą do sztuki liczącej sobie tysiące lat, w sposób ironiczny i prześmiewczy. Z jednej strony, takie podejście szufladkuję Feng Shui w głowach wielu osób, jako coś magicznego, niezrozumiałego, ezoterycznego, z drugiej natomiast sprawia, iż Ci którzy to rozumieją stają się niezwykle cennymi i szanowanymi doradcami w środowiskach elit i 'ludzi sukcesu'.

 

Qi

 

Aby pojąć Feng Shui należy najpierw poznać czym jest Qi, ponieważ Feng Shui zajmuje się właśnie kierowaniem oraz kontrolowaniem przepływu Qi, w naszym otoczeniu. Qi, to nic innego jak energia życiowa, która sprawia, że się poruszasz, myślisz, doświadczasz. Zaburzenia przepływu tej energii niosą ze sobą różnego rodzaju konsekwencje, które odczuwamy zazwyczaj jako poczucie dyskomfortu, niepokój, napięcia, stres, zmęczenie, rozdrażnienie oraz wiele innych odczuć, które występują w naszym życiu, a dla których staramy się odnaleźć najróżniejsze przyczyny, zaczynając od złego szefa w pracy, pogody, ciśnienia, rządu, roztoczy, na braku witaminy C kończąc. Kluczowa, choć często pomijana kwestia to ta, że jeżeli nie doprowadzisz w odpowiedni sposób Qi do swojego domu, to nie będziesz miał czego po nim rozprowadzać, a wówczas wszelkie zabiegi staną się mało skuteczne. 

 

Zadbaj o otoczenie domu

 

Tak jak napisałem powyżej, aby odpowiednio nasycić wszystkie pomieszczenia w Twoim mieszkaniu, najpierw musisz zgromadzić i łagodnie wprowadzić do niego Qi. Poprzez liczne i często destrukcyjne ingerencje w krajobraz, człowiek stworzył wiele miejsc, które niekorzystnie działają na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Są one często źródłem zakłóceń w przepływie Qi, lub przyczyną powstawania energii Sha - przeciwieństwa Qi. Warto zatem odpowiednio zadbać o otoczenie swojego domu, gdyż od jakości tej przestrzeni, będzie zależało to, co wprowadzimy do środka. Harmonię i życie, lub chaos i stagnację. Feng Shui pierwotnie stosowano do sytuowania miast, cmentarzy oraz posiadłości cesarskich, aby jak najkorzystniej oddziaływały na otoczenie i tworzyły z nim harmonię.

 

Jeżeli interesuje Cię ten temat, śledź wpisy na blogu.

 

Marzy Ci się miejsce pełne harmonii? Napisz. Zajmuję się projektowaniem przestrzeni.

 

                                                                                                                                                                      Maciej Widomski