Przestrzeń jako konstrukt umysłów.

 

Mało kto ma czas na głębszą refleksję na temat świata, w którym żyje, kiedy z każdej strony jest przytłoczony 'obowiązkami' i 'problemami'. Większość nie zwraca uwagi na to co ich otacza, co wypełnia przestrzeń w której są zanurzeni, ponieważ te same obrazy mijane każdego dnia powszednieją i stają się czymś w rodzaju tła, na którym rozgrywają się codzienne zmagania. W każdej chwili w powietrzu unosi się masa zapachów, morze kolorów i kształtów wyłania się z 'pustki', a nasze ciała wciąż podlegają naciskowi(powietrza, ubrań, etc.). Ilu z tych bodźców jesteś świadom? Odpowiedź brzmi: znikomego ułamka, ponieważ w ten sposób nasze mózgi radzą sobie z nadmiarem informacji, które w dzisiejszych czasach muszą przetworzyć. Nie oznacza to jednak, iż zepchnięte do podświadomości, nie mają wpływu na nas, nasz nastrój, zachowanie oraz najogólniej mówiąc - życie. 

 

Czym zatem jest przestrzeń? Czy da się ją jakoś sensownie zdefiniować? Z mojej perspektywy jest swego rodzaju 'naczyniem', w którym wszystko się zawiera. Naczyniem bez ściśle określonych granic, lub o granicach nieskończonych. Wszystko co możemy zobaczyć jest jej wypełnieniem. Część tego wypełnienia powstała bez naszej ingerencji(natura), reszta jest konstruktem ludzkiego umysłu. Każdy obiekt fizyczny, który widzimy, kiedyś istniał wyłącznie w głowie jakiegoś człowieka - był myślą, wyobrażeniem. Dziś jesteśmy otoczeni przez zmaterializowane i twarde jak kamień myśli(inne miękkie). Niesamowite prawda? 

 

Skoro więc świat materialny, jest w pewnym sensie projekcją umysłu, czy zatem za pomocą odpowiedniej aranżacji przestrzeni można wpłynąć na myśli, emocje oraz zachowanie ludzi? Oczywiście, że tak, Gdyby aspekt wizualny był obojętny dla człowieka, wówczas nikt nie przykładałby uwagi do tego gdzie mieszka i czym się otacza. Również sztuka, nie wzbudzała by takiego zainteresowania, a przecież od wieków jest elementem charakterystycznym dla danych kultur.

 

 

 

Jak to działa? Psychologia przestrzeni.

 

Na poziomie  molekularnym jesteśmy zlepkiem atomów, z czego więcej nas 'nie ma' niż 'jest'. Podobnie jak w skali kosmosu, znacznie więcej jest przestrzeni między gwiezdnej niż samych gwiazd. Nasze myśli również powstają w pewnej przestrzeni - przestrzeni umysłu, a jeżeli medytujesz lub pracujesz nad uważnością to prawdopodobnie już wiesz, że nasz stan emocjonalny jest bezpośrednio powiązany z tym o czym i jak myślimy. Skoro więc wszystko co tworzymy jest najpierw konceptem w naszych głowach, to czy materialne struktury, które są naszym dziełem nie są w jakimś sensie naznaczone naszym stanem emocjonalnym? Tym bardziej, kiedy znakomita większość ludzi wciąż nie potrafi ich kontrolować i przez większość życia jest nimi powodowana. 

 

Co to oznacza? Oznacza to, iż nieświadomie uwalniane emocje w postaci różnego rodzaju kształtów czy też kolorów wypełniają naszą życiową przestrzeń, a nasza podświadomość wciąż to rejestruje i chcąc nie chcąc wysyła do naszej świadomości takie a nie inne komunikaty, które przekładają się na nasze zachowanie i samopoczucie. 

 

Można to porównać do sytuacji, kiedy mamy do czynienia z osobą, która w co drugim słowie używa przekleństw i sama nie zdaje sobie z tego sprawy. Kiedy zwracamy uwagę takiej osobie, aby nie była tak wulgarna, gdyż np. znajdujemy się w miejscu publicznym, wówczas słyszymy w odpowiedzi: 'przecież nie przeklinam'. Jest to pewien nieświadomy mechanizm, który jak widać wciąż aktywny, oddziałuje na najbliższe otoczenie, wpływając na zachowanie innych ludzi. Przebywając w towarzystwie takiej osoby, nasiąkamy tym zachowaniem co może w nas budzić irytację, rozdrażnienie, złość a czasami nawet agresję. 

 

 

Kształty a emocje.

 

Dlaczego coś jest 'ładne' lub 'brzydkie'? Zastanawiałaś/łeś się kiedyś nad tym, dlaczego jedne rzeczy Ci się podobają a inne nie? Np muzyka. Dlaczego kiedy ktoś 'pokaże' Ci jakiś utwór mówisz, że to nie w Twoim guście, po czym po miesiącu lub nawet po kilku dniach, wracasz do tego samego kawałka i nagle zaczyna Ci się podobać?

Być może dlatego, że podświadomie odbieramy różnego rodzaju bodźce i klasyfikujemy je w kategoriach tego, czy coś jest spójne z nami na poziomie emocjonalnym lub też nie (w danym momencie). Jeżeli odczuwamy duży dysonans, wówczas pewne rzeczy dosłownie nas 'odpychają', wywołując poczucie zniesmaczenia lub nawet strachu.

 

Emocje rządzą światem, a wszelkiego rodzaju materialne formy są ich nośnikiem. 

 

Kształty ostre, spiczaste, wywołują uczucie niepokoju, pobudzenia, rozdrażnienie. Podobnie jak kolor czerwony. Chcesz to sprawdzić? Pomaluj swój pokój w kolorze wyrazistej czerwieni i spróbuj tam mieszkać przez jakiś czas. Mało tego, iż o skupieniu się w takim miejscu możesz zapomnieć, to prawdopodobnie wybiegniesz stamtąd szybciej niż Ci się wydaje:) Zupełnie inaczej działa kolor biały i kształty owalne, które pomagają w koncentracji, gromadzeniu, przy czym biel jest związana z emocją smutku. 

 

Jeżeli zatem wiemy jak odczytywać poszczególne elementy, wówczas możemy skutecznie i świadomie budować przestrzeń, która zapewni nam znakomite warunki do rozwoju, pracy, spędzania wolnego czasu oraz wpłynie na wszystkie inne aspekty naszego życia.

 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak w korzystny sposób kreować swoją przestrzeń, śledź mój BLOG, a jeżeli masz jakieś pytania napisz do mnie na adres: ogrodybuddy@gmail.com. Chętnie wymienię z Tobą swoje spostrzeżenia.

 

Miej dziś wspaniały dzień!

Maciej Widomski.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kształty a emocje - psychologia przestrzeni

20 stycznia 2021
Jak kształty oraz kolory wpływają na naszą podświadomość a tym samym na emocje, myśli oraz zachowanie
Jak kształty oraz kolory wpływają na naszą podświadomość a tym samym na emocje, myśli oraz zachowanie
Jak kształty oraz kolory wpływają na naszą podświadomość a tym samym na emocje, myśli oraz zachowanie
Jak kształty oraz kolory wpływają na naszą podświadomość a tym samym na emocje, myśli oraz zachowanie
Jak kształty oraz kolory wpływają na naszą podświadomość a tym samym na emocje, myśli oraz zachowanie
Jak kształty oraz kolory wpływają na naszą podświadomość a tym samym na emocje, myśli oraz zachowanie
Jak kształty oraz kolory wpływają na naszą podświadomość a tym samym na emocje, myśli oraz zachowanie