Podejście

 

Projektowanie przestrzeni życiowej, w której osoby mają czuć się dobrze, to nie tylko ciekawe zajęcie, ale przede wszystkim duża odpowiedzialność. Nie tylko za zapewnienie odpowiedniego samopoczucia mieszkańców/użytkowników, ale co równie ważne za to aby dana przestrzeń nie generowała w przyszłości zbędnych kosztów zarówno w postaci pieniędzy jak i czasu(a tym samym stresu oraz wysiłku). Trwałość oraz jakość użytych materiałów, zapewnienie optymalnego komfortu w korzystaniu z danego miejsca, połączenie funkcjonalności z estetyczną formą, oraz świadome stosowanie rozwiązań sprzyjających środowisku - to tylko kilka aspektów jakie należy brać pod uwagę przy projektowaniu ogrodu. Kwestia zbudowania zdrowego, energetycznego miejsca, które w naturalny sposób sprzyja odzyskiwaniu wewnętrznej równowagi oraz spokoju, inspiruje oraz wzmacnia zdrowie fizyczne, to temat wciąż rzadko brany pod uwagę przez projektantów i architektów(przynajmniej w Polsce). Moim zdaniem, jest to temat kluczowy, który powinien stanowić fundament wszelkich pozostałych działań, ponieważ kiedy dokładnie wiemy co chcemy uzyskać, wówczas reszta zaczyna samoistnie wynikać z konkretnych potrzeb. 

 

 

 

Moja filozofia życia

 

Każdy człowiek jest inny, posiada indywidualny zestaw cech, potrzeb oraz zachowań, dlatego stosowanie rozwiązań szablonowych czy też poleganie na tym co akurat 'modne', w mojej opinii nie ma najmniejszego sensu i często prowadzi do wielu rozczarowań. Traktując ludzi jak chodzące, zupełnie różne od siebie światy, staram się tworzyć miejsca oryginalne, będące swego rodzaju przedłużeniem osobowości oraz charakteru danej osoby/osób. Uważam również, że spokój, harmonia oraz równowaga stanowią fundament do tego, aby odnaleźć życiowy BALANS, dlatego dokładam wszelkich starań aby w moich projektach nie brakowało tych jakości, po to, aby można było je czerpać z zewnątrz do wewnątrz. Rośliny są najlepszym sprzymierzeńcem na drodze do tworzenia wspaniałego środowiska do życia, kiedy obchodzimy się z nimi z szacunkiem, natomiast potrafią być utrapieniem, kiedy podchodzimy do nich nieumiejętnie lub lekceważąco.

Wciąż poszerzam własną perspektywę oraz wiedzę, dlatego często czerpie wzorce z różnych kultur, wychodząc z założenia, że każda opiera się na pewnej mądrości, którą warto poznać, a następnie w odpowiedni sposób dopasować do naszych potrzeb, absolutnie nie kopiując żadnych gotowych rozwiązań a jedynie bazując na konkretnej idei. Zdaję sobie sprawę z tego, że w Polsce kiedy ktoś mówi o swoich zaletach, nadal często jest traktowany jako zadufany w sobie ignorant, natomiast warto przełamywać ten ograniczający schemat, dlatego przyznam, iż współpracuję z najlepszymi ludźmi w swoich dziedzinach, samemu będąc mocno zanurzonym w to co robię. 

 

 

Intencja

 

Przede wszystkim dbać o dobre samopoczucie innych oraz poprawiać jakość przestrzeni którą się zajmuję. Cegiełka po cegiełce zmieniać świat. 

 

Szukasz ogrodu? Skontaktuj się ze mną. Miej dziś wspaniały dzień.

 

Maciej Widomski.

 

 

Mój ogród

12 lutego 2021
Projektowanie ogrodów z perspektywy architekta krajobrazu. Poznaj moje podejście do tego tematu, moją filozofię życia oraz intencje jakimi kieruję się w procesie projektowania. Szukasz ogrodu? Napisz