RZEŹBY OGRODOWE

 

Rzeźby w ogrodach stosowano już od czasów starożytnych - posągi, kolumny, fontanny, misy, paleniska oraz inne rzeźbione obiekty, stanowiły ważny element przestrzeni. Nadawały charakteru oraz indywidualności. Wierzono, że wykute w kamieniu wizerunki zwierząt czy też bogiń, sprowadzają pomyślność oraz sprawują opiekę nad danym miejscem. Wymiar symboliczny przejawia się w sztuce od początku jej istnienia, dlatego nie dziwi fakt, że również dzisiaj ludzie chcą otaczać się obiektami przynoszącymi szczęście i pomyślność. Współcześnie mamy do dyspozycji znacznie więcej materiałów i możliwości w tworzeniu obiektów, które mogą idealnie prezentować się w konkretnej przestrzeni. Beton, stal, miedź, szkło, kamień, ceramika, drewno, oraz wiele innych surowców jest dziś wykorzystywanych do tworzenia rzeźb - wszystko zależy od potrzeb i stylu.

 

 

Rzeźby ogrodowe oraz elementy dekoracyjne w ogrodzie stanowiące kluczowy element wpływający na odbiór danej przestrzeni

 

 

PO CO WPROWADZAĆ RZEŹBY DO OGRODU?

 

Oczywistą odpowiedzią było by stwierdzenie 'dla ozdoby', natomiast rzeźb można używać również do budowania pewnego rodzaju narracji, opowieści. Za pomocą tego typu elementów można prowadzić wzrok odbiorcy i kierować jego uwagę w miejsca, które chcemy bardziej wyeksponować. Formy oddziałują na ludzi na poziomie podświadomym budząc różne skojarzenia poprzez kształty oraz barwy, wpływając na nasze samopoczucie. Większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak duże znaczenie mają szczegóły budujące przestrzeń. Tak naprawdę każda całość - ogół - jest sumą detali - szczegółów. Formy wpływają na przestrzeń rozładowując lub budując energetyczne napięcie danego miejsca. Zazwyczaj nie czujemy się komfortowo w otoczeniu ostrych krawędzi i szpicy, szczególnie tych skierowanych w naszą stronę, natomiast kiedy nasz wzrok napotyka kształty łagodne, obłe i miękkie, wówczas nasz umysł się odpręża - jest to proces automatyczny, zachodzący bez naszej świadomości. Nie oznacza to jednak, że kształty łagodne są lepsze od tych wyraźnie zdefiniowanych, ani odwrotnie. Wszystko zależy od tego jaki efekt chcemy uzyskać, czego brakuje w danej przestrzeni, lub czego jest nadmiar. 

 

Rzeźby ogrodowe oraz elementy dekoracyjne w ogrodzie stanowiące kluczowy element wpływający na odbiór danej przestrzeni

 

 

OGRÓD JAKO DZIEŁO SZTUKI

 

W piramidzie Maslowa znajdują się podstawowe potrzeby kierujące życiem większości ludzi na Ziemi. To one determinują sposób funkcjonowania społeczeństwa i zachowania poszczególnych jednostek. Ponad nimi znajdują się tak zwane potrzeby wyższe, odnoszące się  bardziej do sfery duchowej. Potrzeby te zaczynają pojawiać się u osób, które zapewniły już sobie 'godny byt' na poziomie fizycznym i zaczynają dostrzegać, że walory estetyczne są bardzo ważnym elementem urozmaicającym życie. Poszukiwanie doznań oraz sposobów na dostarczanie sobie pozytywnych emocji kieruje ludzi w stronę urozmaicania przestrzeni w której żyją np. dziełami sztuki. Dziś w zasadzie każdy obiekt architektoniczny, łącznie z kompozycjami roślinnymi może być wyrazem jakiegoś artystycznego zamysłu. Poza funkcjonalnością, zdecydowanie istotną role odgrywa również idea oraz sposób przedstawienia przestrzeni. Ogród, moim zdaniem to wspaniałe miejsce, w którym można dać upust swojej kreatywności i za pośrednictwem różnego rodzaju substancji - kształtów, form, faktur, kolorów oraz zapachów można 'malować' niebywale satysfakcjonujące pejzaże. Ciekawe jest również to, że sposób interpretacji treści tego artykułu zależy od poziomu świadomości na jakim aktualnie znajduje się dany czytelnik, dlatego też warto jest stymulować swój umysł 'ładnymi obrazkami' aby podbijać nieco te aspekty, które odpowiadają za poczucie estetyki, gdyż wówczas radykalnie zmienia się odbiór rzeczywistości i pewne kwestie stają się oczywiste.

 

Rzeźby ogrodowe oraz elementy dekoracyjne w ogrodzie stanowiące kluczowy element wpływający na odbiór danej przestrzeni

 

 

 

 

 

 

 

OGRÓD JAKO GALERIA SZTUKI?

29 listopada 2020
Rzeźby ogrodowe oraz elementy dekoracyjne w ogrodzie stanowiące kluczowy element wpływający na odbiór danej przestrzeni