Ogród to organizm zbudowany z wielu wzajemnie ze sobą powiązanych struktur. Jeżeli organizm ma prawidłowo funkcjonować przez wiele lat, to wszystkie naczynia połączone muszą ze sobą harmonijnie współgrać. Aby tak się stało, należy już od wczesnego etapu prac dokładnie wszystko zaplanować oraz starannie wykonać, aby uniknąć niepotrzebnych kolizji, przeróbek i wydatków. Wszystko zaczyna się jeszcze przed niwelacją terenu - podstawowa kwestia to zapoznanie się z gruntem z jakim mamy do czynienia oraz ze środowiskiem wodnym. Warto zapamiętać złotą zasadę, że jedna pochopnie podjęta decyzja pociąga za sobą szereg konsekwencji, które czasami bywają trudne w naprawieniu. Współczesne ogrody przydomowe to złożone organizmy i tak należy na nie patrzeć.

 

Ogród to organizm zbudowany z wielu wzajemnie ze sobą powiązanych struktur. Jeżeli organizm ma prawidłowo funkcjonować przez wiele lat, to wszystkie naczynia połączone muszą ze sobą harmonijnie współgrać.

 

Naczynia połączone - budowa wewnętrzna ogrodu

 

Rury, kable, peszle, dreny, studzienki, zbiorniki - tak wygląda ogród, gdybyśmy zerwali wierzchnią warstwę gruntu - około 80cm. Ale jak to? Ktoś może powiedzieć, że to przecież tylko roślinki sobie rosną, trawniczek. Warto zrozumieć, że dziś mało kto decyduje się na sukcesję pierwotną gatunków pionierskich w swoim ogrodzie i brodzenie w błocie po wyjściu z domu. Zdecydowana większość osób nie chce być niewolnikami mroku na własnej działce i pragnie móc skorzystać w pełni z potencjału terenu, którego są właścicielami. Aby stworzyć funkcjonalną, ergonomiczną i przyjemną w obsłudze przestrzeń właściwym jest korzystanie z dobrodziejstw techniki i bogactwa materiałów jakie ma dziś do zaoferowania rynek. Właśnie dlatego w ogrodzie buduje się systemy automatycznego nawadniania, linie kroplujące, sekcje oświetlenia, instaluje się automatyczne roboty koszące i inne struktury, które nie tylko pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze na dalszych etapach użytkowania ogrodu, ale co najważniejsze, zapewniają optymalne warunki do rozwoju flory oraz zwiększają funkcjonalność całej przestrzeni.

To czego nie widzimy oddziałuje na całe nasze życie, i dokładnie tak samo jest z przestrzeniami zewnętrznymi, dlatego warto zatroszczyć się nie tylko o to co na wierzchu, ale również sięgać głębiej.

 

Ogród to organizm zbudowany z wielu wzajemnie ze sobą powiązanych struktur. Jeżeli organizm ma prawidłowo funkcjonować przez wiele lat, to wszystkie naczynia połączone muszą ze sobą harmonijnie współgrać.

 

Równia pochyła w dół - cena

 

Raz a potem już nigdy więcej. To jest doświadczenie, które uczy bardzo wiele osób, choć osobiście uważam, że tego rodzaju lekcja nie jest wcale konieczna - oczywiście kamienia nie rzucę, ponieważ sam w różnych sytuacjach to przerabiałem. Jeden tylko przykład pozwolę sobie przytoczyć. Pewni Państwo zapraszają do siebie ponieważ nowy ogród, a coś jest chyba nie tak jak być powinno. Działka duża, około 1100m2, ogród w stylu angielskim, dwa lata po założeniu. Wszystkie rośliny na obwódkach dookoła trawników martwe lub w trakcie. Żywopłoty w drodze na tamten świat, ale za to trawniki trójkolorowe - zielone, żółte i suche. Skarpy się osuwają, miejscami 'stoi' woda, a rośliny na rabatach tu i ówdzie się ukorzeniły. Słowem zjawiskowy ogród. Pierwotnie stosunkowo niska cena realizacji ogrodu na tle innych ofert, finalnie okazała się znacznie droższa niż najdroższa z przesłanych ofert profesjonalnej i rzetelnej firmy, która posiadała wówczas kilkunastoletnie doświadczenie w tego typu realizacjach. Czy warto liczyć na okazje? Nie wiem, natomiast wiem, że najlepiej jest mieć świadomość tego, że ogród to złożony organizm i wymaga troskliwego traktowania, za co z czasem odwdzięczy się wielokrotnie dając komfort i niezapomniane chwile z bliskimi.

 

Ogród to złożony organizm

08 stycznia 2023
Ogród to organizm zbudowany z wielu wzajemnie ze sobą powiązanych struktur. Jeżeli organizm ma prawidłowo funkcjonować przez wiele lat, to wszystkie naczynia połączone muszą ze sobą harmonijnie współgrać. Aby tak się stało, należy już od wczesnego etapu prac dokładnie wszystko zaplanować oraz starannie wykonać, aby uniknąć niepotrzebnych kolizji, przeróbek i wydatków.