Jeżeli zastanawiasz się czy warto wydać pieniądze na projekt ogrodu, komu najlepiej powierzyć wykonanie takiego planu, oraz czego możesz oczekiwać decydując się  na taką usługę, to ten krótki artykuł jest skierowany właśnie do Ciebie. Miłego czytania!

 

 

PO CO TWORZYĆ PROJEKT ZIELENI?

 

- Jedną z kluczowych  zalet jest ta, że projekt pomaga zaoszczędzić czas i pieniądze podczas wykonywania prac związanych z aranżacją zieleni - na podstawie projektu w łatwy i przejrzysty sposób można zaplanować kolejność i zakres robót, obliczyć dokładną ilość potrzebnych materiałów, czy chociażby wykazać stosunek powierzchni biologicznie czynnych względem kubatury zabudowań. 

- Projekt służy do uporządkowania przestrzeni, zarówno pod kątem funkcjonalnym jak i estetycznym - w pełni wykorzystujemy potencjał terenu, który mamy do zagospodarowania, bez pozostawiania 'pustych miejsc' i nieodwiedzanych zakamarków.

- Wykonany z pomysłem, nadaje miejscu niepowtarzalny charakter, stabilnie osadza dom względem otoczenia, a także podnosi wartość całej inwestycji - w harmonijny sposób działka wtapia się w krajobraz, jednocześnie zachowując indywidualne cechy, mogące stanowić znakomite dopełnienie przestrzeni, do której przynależy.

 

Wyżej wymienione zalety wynikają bezpośrednio z posiłkowania się projektem przy aranżacji ogrodu i można je określić jako wartości namacalne/widzialne - można je w jakiś fizyczny sposób zmierzyć lub dostrzec. Ważniejsze natomiast są korzyści, których nie możemy zobaczyć gołym okiem, natomiast możemy je odczuć, gdyż wpływają one w sposób subtelny na Nasze życie, poprawiając nastrój, kondycję zdrowotną, relację z ludźmi, a co za tym idzie ogólne samopoczucie i radość z doświadczania życia. Choć dla niektórych może brzmieć to dość niesamowicie, to pisząc te słowa nie poruszamy się po sferach domysłów, a raczej naukowo udowodnionych faktów, potwierdzających wpływ otoczenia na funkcjonowanie organizmu człowieka. Na gospodarkę hormonalną organizmu, a co za tym idzie także na jego myśli, emocje i reakcje wpływa środowisko w jakim przebywamy - jeżeli Twoje samopoczucie spada, zmienia się sposób myślenia i działania. To czym karmisz swój umysł, ma bezpośredni wyraz w tym, w jaki sposób się czujesz, a zatem obrazy, kolory, faktury, zapachy, obiekty, dźwięki i inne doznania zmysłowe kształtują Nas samych i Nasz obraz postrzegania rzeczywistości. Dlatego warto zadbać o to, aby stworzyć sobie środowisko, w którym będziemy czuli się dobrze, środowisko sprzyjające Naszemu rozwojowi, napełniające spokojem i harmonią. W tym właśnie celu z pomocą przychodzi projekt zieleni. 

 

 

 

 

CO POWINNO ZNALEŹĆ SIĘ NA PROJEKCIE?

 

Przede wszystkim dokładnie zaznaczony dom. Dom to serce naszej działki i cały ogród jest komponowany w odniesieniu właśnie do niego. Budynek musi mieć zaznaczone miejsca, w których znajdują się okna oraz drzwi. Brama wjazdowa, furtka na posesję, podjazd, główna ścieżka do domu, ogrodzenie(granica działki), róża wiatrów - te elementy to podstawa, aby zorientować się w projekcie.

W części projektowej na planie muszą znaleźć się ciągi komunikacyjne z podanymi ich szerokościami, zaznaczone obrzeża oddzielające poszczególne nawierzchnie, odpowiednio oznaczone miejsca nasadzeń roślin z numeracją gatunków, rośliny do usunięcia, zaznaczone wysokości terenu(spadki, wzniesienia), zaznaczone miejsca i rodzaje oświetlenia(jeżeli takowe ma się znaleźć w ogrodzie), wytyczone miejsca i kształty trawnika, zbiorników wodnych, rabat, tarasów, oraz innych kształtowanych powierzchni.  Elementy małej architektury, wraz z informacją na temat materiału, kształtu lub innej specyfikacji(jeżeli używamy obiektów z katalogów to warto dołączyć numer katalogowy lub zdjęcie elementu), oraz obiekty takie jak kamienie, rzeźby, murki, donice, inne formy, które mają znaleźć się w ogrodzie. Dodatkowo czytelna legenda oraz spis projektowanej i istniejącej roślinności.  Do części rysunkowej zazwyczaj dołącza się część opisową, wytyczne do wykonania projektu w terenie, wykaz roślin oraz inne plansze dotyczące np. detali architektonicznych czy systemu nawodnienia, jeżeli są konieczne przy danym projekcie. Dodatkowo coraz częściej do projektów wykonuje się poglądowe wizualizacje 3D, aby lepiej można było sobie wyobrazić to, co zostało zaprojektowane.

 

 

Przykładowa wizualizacja ogrodu.

 

 

 

 

KOMU POWIERZYĆ WYKONANIE PROJEKTU ZIELENI?

 

Odpowiedź na to pytanie będzie nieco nietypowa - komuś kto wie, czuje i rozumie. Komuś kto działa nieszablonowo, ma silne połączenie z naturą, wiedzę na temat zasad komponowania przestrzeni oraz roślin, a także widoczny zmysł estetyczny. Komuś kto potraktuje Cię w sposób indywidualny i nie będzie próbował usilnie przekonywać do rozwiązań, które sprawdziły się u kogoś innego, a dla Ciebie mogą być zupełnie nieciekawe. Architekci krajobrazu to odpowiednie osoby do takich zadań, pod warunkiem, że naprawdę czują powołanie do tego co robią. Ta zasada dotyczy każdego zawodu i specjalizacji. 

 

 

PROJEKT OGRODU - W CZYM POMAGA PROJEKT OGRODU?

09 września 2020
projektowanie zieleni
ile kosztuje projekt

 

Jeżeli artykuł był dla Ciebie pomocny udostępnij go i miej dziś wspaniały dzień!