Zyskują coraz większą popularność we współczesnych rozwiązaniach ogrodowych, nie tylko ze względu na swoją funkcjonalność w okresie letnim.  Wpisują się również w idee zrównoważonej gospodarki zasobami wodnymi, poprawiają kondycję zdrowotną użytkowników, a ponad to mogą zaskakiwać swoim designem. Poniżej przedstawimy Ci zalety oraz wady płynące z posiadania prysznica w ogrodzie, udostępnimy darmowy plan konstrukcyjny, byś samodzielnie mógł wykonać prostą konstrukcję, a także przedstawimy kilka najciekawszych rozwiązań, które mogą zainspirować Cię do wzbogacenia Twojego ogrodu o ekskluzywne miejsce relaksu. Miłego czytania!

 

 

 

PRYSZNIC OGRODOWY JAKO ELEMENT ARCHITEKTURY PRZYSZŁOŚCI

 

Współczesny ogród coraz bardziej staje się przedłużeniem domu, dodatkowym pokojem czy też wnętrzem o określonej funkcji,  Może być letnim salonem lub zimową pracownią, domową apteką czy też prywatnym spa. Coraz większa liczba osób, zyskuje świadomość, jak wielką wartość ma przestrzeń wokół ich domów, jak dużo możliwości daje odpowiednie zagospodarowanie terenu, oraz jak bardzo otoczenie oddziałuje na nasz nastrój i samopoczucie. 

Wszystko to sprawia, że chcemy wprowadzać do swojej przestrzeni obiekty o różnorakich funkcjach, chcąc przy tym zachować pełne walory estetyczne tej przestrzeni. Ogrodowe prysznice wychodzą na przeciw tym oczekiwaniom i zaskakują swoimi formami. Nie muszą już dłużej kojarzyć się z beczką deszczówki i kranem umieszczonym nad głową, którą trzeba ukryć gdzieś w rogu działki aby nie straszyła gości swoją 'prostotą' wykonania. Dziś prysznic ogrodowy może stanowić ważny element kompozycyjny do którego prowadzi główna ścieżka, lub wtopić się w otoczenie, będąc zmyślnie zainstalowanym w ścianie budynku, zupełnie nie rzucając się w oczy. Różnorodność materiałów i rozwiązań sprawia, że mogą stać się ciekawym obiektem architektury ogrodowej. Drewno, cegła, kamień, metal, a nawet szkło, mogą zostać wykorzystane do budowy takiego obiektu, po to, aby jego forma współgrała z miejscem, w którym ma się znajdować. Można tworzyć konstrukcje otwarte lub częściowo zabudowane, o ścianach ażurowych lub subtelnie obrysowane kamiennym obrzeżem. Mogą być to elementy na stałe osadzone z gruntem lub mobilne. Ramy mogą stanowić trejaże, pergole, murki, parawany, odpowiednio dobrana roślinność lub modernistyczne betonowe formy. Zasilaniem dla prysznica może być zbiornik opadowy, wąż ogrodowy lub instalacja wodna poprowadzona bezpośrednio z domu zapewniająca możliwość korzystania z ciepłej wody przez cały rok. Ciekawym rozwiązaniem grzewczym są również moduły solarne. Poniżej kilka pomysłów prostych ogrodowych aranżacji z prysznicem, jako elementem architektury.

 

POWIĘKSZ OBRAZ

 

 

ZALETY ORAZ WADY POSIADANIA PRYSZNICA W SWOIM OGRODZIE

 

ZALETY:

 

- Zdrowotne korzyści płynące z regularnego praktykowania kąpieli w zimnej wodzie, coraz bardziej popularnego 'morsowania', czy też krioterapii świetnie wyjaśnia  Wim Hoff oraz Scott Carney. Jeżeli dotychczas nie miałeś warunków -  odpowiedniego miejsca gdzie swobodnie możesz eksperymentować z wodą i własnym ciałem, ogrodowy prysznic może odmienić tę sytuację. Stwórz własny zdrowotny zakątek, w którym nie musisz martwić się o to, aby nie zalać łazienki, gdzie nie jesteś ograniczony przez ciasne wnętrze kabiny prysznicowej, a Twoje oczy mogą chłonąć więcej niż tylko szary kolor grysu równo ułożonego na ścianach. Poczuj swobodę i zupełnie inną jakość podczas orzeźwiających kąpieli na świeżym powietrzu. Zanurkuj w bujnej zieleni. Wzbogacaj rytuał mycia swojego ciała korzystając z mocy Słońca, pieszczot wiatru, a także dotyku Ziemi/skał/drewna lub trawy pod swoimi stopami. Możesz sprawić, że rutynowa, automatyczna u większości osób czynność, jaką jest 'branie prysznica', nagle nabierze zupełnie innego wymiaru, stanie się każdorazowo unikalnym doznaniem za sprawą natury i zmieniających się warunków pogodowych. 

 

- Odpowiednio zaprojektowany i skonstruowany prysznic może pełnić funkcję zbiornika na 'deszczówkę', której chcemy używać podczas mycia się, lub wykorzystać np. jako zasilanie linii kroplującej w naszym ogrodzie. Jest to bardzo ciekawa opcja, zwłaszcza teraz, kiedy w życie wchodzą coraz to nowsze przepisy, dotyczące gospodarki wodami opadowymi. Może się okazać, że w niedługim czasie każdy posiadacz działki, będzie musiał zainstalować u siebie taki zbiornik, dlatego już teraz warto rozważyć tego typu rozwiązanie. Nowe technologie pozwalają na doprowadzenie wody deszczowej bezpośrednio do pralki, zmywarki lub toalety - jest to kwestia wykonania odpowiedniej instalacji. Poniżej prosty schemat obrazujący funkcjonowanie prysznica połączonego ze zbiornikiem retencyjnym.

- Mikroklimat, który tworzy się w pobliżu takiego miejsca, sprzyja rozwojowi wielu gatunków roślin, które lubią dużą zawartość wilgoci w glebie. Oznacza to, że możemy zwiększyć różnorodność flory w naszym ogrodzie.

 

- Dużą korzyścią wynikającą z posiadania i używania ogrodowego prysznica jest oczywiście oszczędność wody, a co za tym idzie także i pieniędzy. W przypadku dużych rodzin rachunki mogą być imponujące, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy korzystamy z kilku kąpieli dziennie, aby orzeźwić się po wysiłku fizycznym lub po pracy. 

 

 

 

 

WADY:

 

- Najprostszą konstrukcję, możesz wykonać samodzielnie za cenę jednodniowego pobytu w średniej klasy hotelu nad Bałtykiem lub kupić gotową w internecie. Bardziej skomplikowane i efektowne rozwiązania wymagają większych nakładów finansowych oraz odpowiedniego projektu.

 

- Czynnością o której należy pamiętać, jest sezonowa konserwacja instalacji oraz spuszczanie wody z rur na zimę (jeżeli instalacja nie jest przystosowana do warunków zimowych). W przypadku, gdy do zasilania naszego prysznica używamy wyłącznie wody opadowej, to konserwacje można znacznie ograniczyć, a to ze względu na dużo niższą zawartość osadów wapnia i magnezu, w porównaniu do wody płynącej w kranie.

 

- Jeżeli woda z prysznica ma trafiać bezpośrednio do gleby, to podczas kąpieli warto stosować kosmetyki o naturalnym składzie, aby nie wprowadzać syntetycznych substancji do gruntu. 

 

 

 

DARMOWY PROJEKT PRYSZNICA OGRODOWEGO

PRYSZNIC W OGRODZIE - ZALETY, WADY, ORAZ NAJCIEKAWSZE ROZWIĄZANIA KONSTRUKCYJNE

26 sierpnia 2020
ziołowe kapiele
prysznic ogrodowy

Jeżeli artykuł wydaje Ci się pomocny, udostępnij go i miej dziś wspaniały dzień!

 

Redakcja pracowni Ogrody_Buddy.