Schody ogrodowe - schody w ogrodzie
schody ogrodowe - schody w ogrodzie,

Maciej Widomski

                   ogrody buddy

Schody ogrodowe - schody w ogrodzie
28 grudnia 2021

Schody ogrodowe - schody w ogrodzie

Jak rozwiązać schody ogrodowe? 

 

Odpowiednia komunikacja to podstawa nie tylko w relacjach międzyludzkich, ale również w funkcjonalnym ogrodzie. Płaski teren to temat dość prosty jeżeli chodzi o komunikację, jednak skarpy, spadki i wzniesienia wymagają szczególnego traktowania. Aranżacja takich miejsc to zawsze spore wyzwanie, zarówno pod kątem wizualnym jak i technicznym. 

 

Istnieje kilka rozwiązań, które sprawdzają się na pochyłościach i różnicach terenu:

 

- pochylnie - na dłuższych i łagodniejszych skarpach, w przypadku osób starszych lub słabo-mobilnych

- pomosty - bardziej skomplikowane konstrukcje dające jednak ciekawe możliwości rozwiązania

- tarasy kilku poziomowe - rozwiązania wymagające najwięcej aktywności umysłowej, za to w niezwykły sposób mogące rozbudować przestrzeń

- SCHODY - najpopularniejsze rozwiązanie, które może stanowić niebywale ciekawy element przestrzeni

 

Materiałów, które możemy wykorzystać do budowy schodów jest mnóstwo, i tylko od stylu ogrodu oraz wyobraźni projektanta zależy forma jaką im nadamy. Warto pamiętać, że materiały naturalne takie jak drewno czy kamień są ponadczasowe - sprawdzą się praktycznie wszędzie.

 

Aby schody funkcjonowały nienagannie przez długie lata, należy zadbać o ich prawidłową konstrukcję. To jakie rozwiązanie zastosujemy będzie zależało od kilku czynników: od rodzaju podłoża, na którym schody mają zostać wykonane, od nachylenia skarpy, od rodzaju wybranego materiału oraz od formy schodów. Pod stopniami schodów, należy dobrze zagęścić warstwę łamanego kruszywa, a pod pierwszym stopniem patrząc od dołu, należy wykonać fundament, zabezpieczający całość przed osuwaniem się. W niektórych przypadkach fundamenty należy wykonać również pod każdą podstopnicą każdego stopnia.