projekty zieleni
PRACOWNIA ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU
OGRODY BUDDY


PROJEKTUJEMY RZECZYWISTOŚĆ

TWORZYMY PROJEKTY ZIELENI

KAŻDY PROJEKT TO OKAZJA DO ULEPSZENIA ŚWIATA. ULEPSZAJ GO RAZEM Z NAMI.

SKLEP

Zawód architekta krajobrazu to nie tylko projektowanie ogrodów na terenach prywatnych, ale przede wszystkim dbanie o harmonię i porządek habitatu wielkich skupisk ludzkich - miast. Troska o to, aby wśród krętych ulic nie brakowało cennej zieleni oraz przestrzeni dla ludzi, gdzie mogli by odpocząć od zgiełku i hałasu. 
Gaudi, twórca Sagrada Familia trafnie stwierdził, że; 
"linia prosta należy do ludzi, krzywa zaś do bogów."
Sentire ergo sum
JAK INTELIGENTNY MUSIAŁ BYĆ TEN, KTO PRZEKONAŁ KOGOŚ PO RAZ PIERWSZY DO WYMIANY SZTABY ZŁOTA NA NA PLIK PAPIERU....
Żaden styl nie jest podporządkowany do konkretnych gatunków , a raczej to rośliny są dobierane tak aby jak najlepiej można było oddać ideę oraz wizję twórcy. Co to oznacza? Oznacza to, że , aby stworzyć  regularną kompozycję z formowanymi żywopłotami, nie trzeba sięgać po żywotniki, które dominują już krajobrazy miejskie oraz wiejskie w naszym kraju, można ten sam efekt uzyskać poprzez szukanie alternatyw, które często mogą okazać się znacznie lepszymi i korzystniejszymi rozwiązaniami. Mimo iż słysząc nazwę "ogród japoński", przed oczami wizualizuje Ci się Acer palmatum(klon palmowy), lub Pinus nigra(sosna czarna), to wcale nie oznacza, że nie da się tej samej wizji przedstawić za pomocą innych roślin. 
Kopiowanie 1:1 , a inspirowanie się, to  istotna różnica. Możesz wykopać sobie na podwórku staw i powiedzieć, że to 'Twoje Mazury,' ale czy przez to rzeczywiście stanie się to mazurami? W Twojej głowie może tak, ale dla każdego innego odbiorcy już nie. Wystarczy, że rozejrzysz się dookoła, a zobaczysz zupełnie inny krajobraz. To samo tyczy się styli ogrodowych. To, że ktoś przywiezie z Japonii  modrzewie i będzie je formował, nie uczyni jego ogrodu bardziej 'japońskim', gdyż nie na tym polega cała idea tych założeń. W tym przypadku idea to przedstawienie otaczającego krajobrazu w formie kompaktowej, pomniejszonej, ale jednocześnie w pełni zharmonizowanej z tym krajobrazem. Wykorzystuje się tam gatunki rodzime, i dokłada wielu starań aby spełnić to założenie. Stosowanie odpowiednich zabiegów mających na celu osiągnięcie zamierzonego efektu, który z kolei ma wywołać u odbiorcy określoną paletę emocji oraz reakcji na widok naszego dzieła, to prawdziwe wyzwanie dla kreatorów krajobrazu. Wprowadzanie na 'siłę' gatunków z innych regionów świata, które ktoś zastosował w swojej kompozycji, w momencie kiedy dysponujemy fantastycznymi zamiennikami, które dają równie pożądane efekty wizualne, to moim zdaniem niepotrzebna fatyga i nonsens. Przykład? Thuja occidentalis(żywotnik zachodni), która stała się już jakiś czas temu powodem sporów między zwolennikami a przeciwnikami jej stosowania, może być z powodzeniem zamiennie stosowana z rodzimym gatunkiem -Juniperus communis(jałowiec pospolity). Jałowiec ten cechuje się dużą odpornością na suszę, jest wiecznie-zielony, a co być może najważniejsze, równie dobrze znosi cięcie oraz formowanie jak wspomniana wcześniej 'tuja'.
Inną kwestią jest dbanie o różnorodność gatunkową flory. Jest to istotne z dwóch głównych przyczyn. Po pierwsze, zróżnicowany gatunkowo roślinny habitat daje możliwości rozwoju większej liczbie gatunków zwierząt, gdyż spełnia szerszy zakres wymagań i preferencji siedliskowych i pokarmowych. Po drugie, większa liczba gatunków, to większa szansa na przetrwanie ekosystemu w momencie, kiedy pojawia się jakaś choroba lub szkodnik, które w przypadku monokultur mogą doprowadzić do całkowitej dewastacji środowiska , jak w przypadku Buxus sempervierens (bukszpanu wieczniezielonego), gdzie pojawienie się ćmy bukszpanowej może spowodować całkowite lub znaczne wykluczenie tego gatunku z uprawy i stosowania w naszych warunkach. Poniżej w tabeli przedstawiono zestawienie korzyści oraz wad w przypadku racjonalnego stosowania wielu gatunków oraz monokultur gatunkowych:

W CZYM POMAGA PROJEKT ZIELENI?

JEŻELI POSIADASZ OTWARTY UMYSŁ SKONTAKTUJ SIĘ ZE MNĄ
ogrodybuddy@gmail.com
PROJEKT POMAGA W UPORZĄDKOWANIU PRZESTRZENI ZARÓWNO POD KĄTEM FUNKCJONALNYM JAK I ESTETYCZNYM. STWORZONY Z POMYSŁEM POZWALA NADAĆ ODPOWIEDNI CHARAKTER MIEJSCU, A TAKŻE STABILNIE OSADZA DOM WZGLĘDEM OTOCZENIA. W ZALEŻNOŚCI OD PRZEZNACZENIA ORAZ OCZEKIWAŃ WŁAŚCICIELA, DZIĘKI PROJEKTOWI W OPTYMALNY SPOSÓB MOŻNA WYKORZYSTAĆ TEREN, TAK ABY ZASPOKAJAŁ POTRZEBY UŻYTKOWNIKÓW. PONADTO PROJEKT POZWALA ZAOSZCZĘDZIĆ PIENIĄDZE I CZAS PODCZAS REALIZACJI, PONIEWAŻ DOKŁADNIE WIEMY JAKIE PRACE NALEŻY WYKONAĆ ORAZ JAKICH MATERIAŁÓW I W JAKIEJ ILOŚCI UŻYĆ.
1. WIZJA W TERENIE - USTALAMY DOGODNY TERMIN SPOTKANIA W MIEJSCU, KTÓREGO DOTYCZY PROJEKT. WŁAŚCICIEL JEST POPROSZONY O PRZYGOTOWANIE\UDOSTĘPNIENIE MAPKI DANEGO TERENU, A JEŻELI TAKOWEJ NIE POSIADA WÓWCZAS PODCZAS WIZJI TERENOWEJ DOKONUJE SIĘ ODPOWIEDNICH POMIARÓW. WSPÓLNIE OMAWIAMY ZAŁOŻENIA PROJEKTOWE, USTALAMY WYTYCZNE ORAZ ZAKRES OPRACOWANIA. NA PODSTAWIE POWYŻSZYCH USTALEŃ NAKREŚLAMY PEWNĄ WIZJĘ WYŁANIAJĄCĄ SIĘ ZE WSPÓLNEJ ROZMOWY I TWORZYMY SZKIC KONCEPCYJNY PORZĄDKUJĄCY W PEWIEN LOGICZNY SPOSÓB ZLEPEK POWSTAŁYCH MYŚLI. PODCZAS WIZJI W TERENIE WYKONUJĘ RÓWNIEŻ DOKUMENTACJĘ FOTOGRAFICZNĄ, KTÓRA JEST BARDZO PRZYDATNA PODCZAS KOLEJNYCH ETAPÓW TWORZENIA PROJEKTU ZIELENI. W MIŁEJ ATMOSFERZE SPOTKANIE DOBIEGA KOŃCA. KROK PIERWSZY MAMY ZA SOBĄ.

JAK WYGLĄDA PROCES TWORZENIA PROJEKTU?

2. WIZUALIZACJE - W OPARCIU O WIEDZĘ WYNIESIONĄ ZE SPOTKANIA, ORAZ WŁASNĄ WIZJĘ, TWORZĘ MODEL 3D OGRODU, MAJĄCY NA CELU LEPSZE ZOBRAZOWANIE EFEKTU JAKI CHCĘ UZYSKAĆ, ANIŻELI RZUT 2D, KTÓRY ZAZWYCZAJ NIE WPŁYWA TAK OBRAZOWO NA WYOBRAŹNIĘ ODBIORCY. NASTĘPNIE WYKONANE WIZUALIZACJĘ WYSYŁAM DO WŁAŚCICIELA W CELU ZAPOZNANIA SIĘ Z NIMI I WPROWADZENIA EWENTUALNYCH POPRAWEK. JEŻELI UZYSKANY EFEKT W 100% SPEŁNIA OCZEKIWANIA STRONY ZLECAJĄCEJ, WÓWCZAS PRZYSTĘPUJĘ DO WYKONANIA PROJEKTU TECHNICZNEGO. ETAP DRUGI MAMY ZA SOBĄ.
3. PROJEKT - PRZYSZEDŁ CZAS NA STWORZENIE SZCZEGÓŁOWEGO PROJEKTU TECHNICZNEGO, KTÓRY MA SŁUŻYĆ JAKO PODSTAWA DO WYKONANIA OGRODU W TERENIE. NA PROJEKCIE ZNAJDUJĄ SIĘ INFORMACJE DOTYCZĄCE ROZMIESZCZENIA NASADZEŃ ROŚLINNYCH, NAWIERZCHNI, OŚWIETLENIA, NAWODNIENIA, DOBÓR GATUNKOWY, PROPONOWANE MATERIAŁY ORAZ ELEMENTY MAŁEJ ARCHITEKTURY, JEŻELI PROJEKT ZAWIERA DUŻO INFORMACJI TO WÓWCZAS ZOSTAJĄ ONE ROZŁOŻONE NA KILKA RYSUNKÓW. JEŻELI WYSTĘPUJE TAKA KONIECZNOŚĆ TO ZOSTAJE TAKŻE PRZYGOTOWANY ODPOWIEDNI DETAL OBRAZUJĄCY JAKIEŚ ROZWIĄZANIE, LUB PRZEKRÓJ NP. W PRZYPADKU POKAZANIA SPOSOBU TARASOWANIA SKARPY. 
4. WYKAZ ROŚLIN - KOŃCOWY ETAP POLEGA NA PRZYGOTOWANIU TABELI  - WYKAZU ROŚLIN - ZAWIERAJĄCEGO WSZELKIE NIEZBĘDNE INFORMACJE DOTYCZĄCE UŻYTEGO W PROJEKCIE MATERIAŁU ROŚLINNEGO. ZESTAWIENIE ZAWIERA TAKIE INFORMACJE JAK: NAZWA GATUNKOWA, NAZWA ODMIANY , ROZSTAWA, ILOŚĆ, UWAGI ORAZ POGLĄDOWE ZDJĘCIA DLA KAŻDEJ ROŚLINY. PONADTO DO WYKAZU ZAŁĄCZA SIĘ RÓWNIEŻ WYTYCZNE DOTYCZĄCE PIELĘGNACJI PODANYCH  W NIM GATUNKÓW. NASTĘPNIE CAŁOŚĆ WRAZ Z WCZEŚNIEJ PRZYGOTOWANYM PROJEKTEM TECHNICZNYM I WSZYSTKIMI INNYMI RYSUNKAMI, TRAFIA ZA POŚREDNICTWEM POCZTY ELEKTRONICZNEJ DO OSOBY, NA ZLECENIE KTÓREJ NINIEJSZY PROJEKT ZOSTAŁ WYKONANY. W TEN OTO SPOSÓB PRZECHODZIMY PRZEZ CAŁY PROCES PROJEKTOWY, I NIE POZOSTAJE JUŻ NIC INNEGO JAK TYLKO REALIZACJA WIZJI W TERENIE.

CENA PROJEKTU ZALEŻY OD POWIERZCHNI TERENU. NAPISZ DO MNIE ABY UZYSKAĆ DARMOWĄ WYCENĘ.

PYTANIA, KTÓRE POMAGAJĄ UKIERUNKOWAĆ PRACĘ:

1. Jaki masz stosunek do ogrodu? Czy jest to dla Ciebie miejsce wypoczynku, spotkań, pracy, a może traktujesz je w inny sposób?
2. Czy masz hobby? Jakie?
3. W jaki sposób lubisz spędzać wolny czas? Aktywnie czy pasywnie? 
4. Jaki budżet sobie założyłeś na zrealizowanie ogrodu?
 
Dzisiejsza przestrzeń miejska, tworzona jest w sposób pozbawiony idei ofiarowania ludziom czegoś więcej niż tylko szybkie pokonanie drogi z punktu A do B. Nie ma możliwości zaspokojenia podstawowej potrzeby ludzkiej jaką jest ciekawość. Ścieżki biegnące w linii prostej dokąd wzrok sięgnie, oraz ławki ustawiane w palącym słońcu, to podstawowa oferta dzisiejszych parków.

Coraz większa liczba pracodawców zyskuje świadomość tego, jak duży wpływ na wydajność i sposób myślenia ich pracowników ma otoczenie w którym przebywają. Z tego powodu coraz częściej decydują się oni na inwestycje mające na celu stworzenie przyjaznego i harmonijnego środowiska, w którym ich ludzie mogą czuć się zrelaksowani i odprężeni, co z kolei korzystnie oddziałuje na pracę ich umysłów, wzmaga kreatywność i zwiększa efektywność ich działań. Badania jasno już udowadniają, że przebywanie pośród zieleni obniża poziom kortyzolu - hormonu stresu, a także powoduje wzrost aktywności komórek limfoidalnych(ang. Natural Killers), które są nie tylko w stanie wykryć komórki rakowe, ale co ważniejsze potrafią je niszczyć. 20 minut aktywnego wypoczynku podczas przerwy w pracy (np. spacer w otoczeniu roślinności) pozwalają na zmianę funkcjonowania umysłu, z trybu skupionego na tryb rozproszony, co pozwala aktywować zupełnie inne obszary mózgu, odpowiedzialne za kreatywne myślenie. Co to oznacza? Problem, nad którym głowiliśmy się od dłuższego czasu i intensywnie nad nim rozmyślaliśmy, może nagle zostać rozwiązany w sposób spontaniczny i nieoczekiwany, a przy tym nie będzie wymagał tak dużego nakładu energii i skupienia. 

 

Podobnie jak stylowy wystrój wnętrz, wpływa na poziom komfortu, jakość oraz cenę mieszkania, w równym stopniu odpowiednia aranżacja przestrzeni dookoła zabudowań podnosi prestiż miejsca i tworzy pewnego rodzaju charakter danej okolicy. Dobrze przemyślany koncept może nie tylko stać się wizytówką osiedla i wyróżniać je na tle podobnych układów urbanistycznych, ale co najważniejsze może zapewnić realizacje podstawowych potrzeb związanych z przebywaniem na 'świeżym powietrzu', poprzez wprowadzanie odpowiednich stref - strefa relaksu, strefa zabaw dla dzieci, strefa aktywnego wypoczynku, strefa ruchu, strefa ciszy, strefa spotkań i inne strefy przeznaczone do konkretnych aktywności i konkretnych grup odbiorców. Co daje takie podejście do przestrzeni? Przede wszystkim czytelność oraz harmonię układu. Porządkuje otoczenie i wprowadza spójność. Zapewnia możliwość realizacji indywidualnych potrzeb użytkowników, bez kolidowania z innymi, a także integruje  społeczność i wzmaga poczucie jedności pomiędzy mieszkańcami.

 

Miejsca o szczególnym charakterze historycznym oraz niebanalnym układzie kompozycyjnym, są warte uwagi i troski. Wciąż żywe, choć być może nieco zaniedbane tereny, w które ktoś kiedyś tchnął swoją wizję, nadal pragną emanować dawnym blaskiem. Nawet najbardziej 'zapuszczone' parki oraz założenia dworsko/pałacowe można przywrócić do stanu świetności, i sprawić, aby rozkwitły na nowo jeszcze bardziej efektownie. Analiza historyczna, wprawne oko, wiedza na temat gatunków i powtarzających się wzorców projektowych w poszczególnych epokach, oraz znajomość innowacyjnych rozwiązań, sprawiają, że przeszłość i przyszłość spotykają się na nowo, aby wydać na świat słodsze niż kiedykolwiek owoce. Należy dbać o to co pozostawili po sobie poprzednicy, pamiętając jednocześnie, aby nie stać się więźniami przeszłości i nie pozwalać aby to co już minęło, stało się ograniczeniem dziś.

Tworzymy analizy historyczne, krajobrazowe, dendrologiczne, projekty oraz wytyczne do realizacji rewitalizacji założeń dworsko-parkowych, pałacowych, sakralnych, parkowych i innych cennych obiektów, które utraciły gdzieś z biegiem lat pierwotny wyraz.

Pielęgnacja i zakładanie zieleni to nie tylko przycinanie i sadzenie roślin. Jest to znacznie obszerniejsze zagadnienie, wymagające wiedzy z zakresu wielu różnych dziedzin nauki, takich jak: dendrologia, botanika, ekologia, budownictwo, gleboznawstwo, fitopatologia, entomologia  i wiele innych. Dodatkowe obciążanie umysłu wiedzą na temat projektowania przestrzeni, psychologii krajobrazu, tworzenia kompozycji przestrzennych, efektywnego wykorzystywania powierzchni biologicznie czynnych, i całej gammy powiązanych z tym tematem umiejętności inżynieryjno-architektonicznych, nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Czasami warto skupić się na tym, na czym znamy się najlepiej, powierzając zadania co do których nie czujemy się zbyt pewnie, osobom wyspecjalizowanym w konkretnych tematach, po to, aby mieć pewność, że to co dajemy klientowi ma najwyższą jakość, a przy okazji sami możemy wykazać się podczas realizowania oryginalnych koncepcji w terenie. Takie działanie nie tylko poszerza zakres oferowanych usług, ale również rozwija umiejętności wykonawcy.

Oryginalny projekt to taki, który wyróżnia się czymś na tle innych. Może to być unikatowa idea, całkowicie niesamowita forma kompozycji, pojedynczy element, bądź jedynie wyjątkowe rozwiązanie pewnego problemu. Budowanie specyficznego charakteru przestrzeni, czasami wymaga stworzenia wszystkich elementów 'od zera'. Pomimo iż dzisiejsze oferty katalogowe są niezwykle bogate i obszerne, to jednak nie spełniają i nigdy nie spełnią oczekiwań wszystkich konsumentów, ponieważ bogactwo form, potrzeb oraz pomysłów, jest nieskończenie rozległe. Nie każdy projekt dobrze toleruje kompromisy w postaci np. wyboru mebli ogrodowych z katalogu, gdyż tak naprawdę to detale budują obraz ogółu i najsilniej oddziałują na percepcję odbiorcy. Jeżeli posiadasz określoną wizję tego co chcesz stworzyć, to każde pójście na kompromis równa się zaprzestaniu realizowania własnego pomysłu i rozpoczęciu realizacji substytutu pierwotnej idei. Dokonuj świadomych wyborów płynących z Twoich prawdziwych potrzeb i nie pozwalaj aby opinia innych kształtowała Twoje decyzje. 

Jest piękny, słoneczny, niedzielny poranek. Ty z kubkiem swojej ulubionej herbaty oraz książką, którą ostatnio zacząłeś czytać, wchodzisz do swojego ogrodu. Otacza Cię zieleń, uszy wypełnia śpiew ptaków, kroczysz nieśpiesznie, wiesz, że dzisiejszy dzień to dzień kiedy możesz być wolny, możesz być sobą i mieć czas na to, co sprawia Ci najwięcej przyjemności. Bujnie kwitnące krzewy prowadzą Cię wąską ścieżką do miejsca, w którym możesz zrzucić cały ciężar minionego tygodnia i w końcu puścić wszystko. Całe napięcie, cały stres, ciągła czujność i gonitwa myśli znikają w tym magicznym miejscu. Przed Tobą pojawia się przestrzeń szczelnie otoczona zielenią. Po Twojej lewej stronie lekko kołysze się hamak, zachęcając, abyś odpoczął w jego objęciach, i zapomniał na chwilę o wyzwaniach, które czekają Cię w przyszłości. Odstawiasz kubek z herbatą oraz książkę na stolik tuż obok i w tym momencie dołącza do Ciebie Twoja cudowna kobieta. Postanawiacie najpierw wspólnie poćwiczyć jogę, w specjalnie do tego przygotowanym miejscu, a potem.....dalszą historie piszecie już sami.

 

 

Miasto to skupisko indywidualizmów, a nie szarych mas pędzących gdzieś bez celu, każdego dnia odgrywających ten sam scenariusz. Jeżeli ktoś myśli w ten sposób, to prawdopodobnie dokładnie tak samo postrzega własne istnienie. Aby zagwarantować zdrowie zarówno psychiczne jak i fizyczne tak dużemu organizmowi jakim jest miasto, należy zadbać o jego kondycję poprzez harmonijny i zrównoważony rozwój. Każdy organizm potrzebuje wydolnych płuc oraz powietrza, które zapewniają prawidłową pracę całego układu. Wielkie metropolie nie są martwym, betonowym tworem, to żywa tkanka ludzka, która funkcjonuje w sztucznie stworzonym środowisku, posiadająca określone potrzeby. Ciągły hałas, pośpiech, sztuczne światła, spaliny, smog, wszechobecne reklamy, zanieczyszczenie rzek, usuwanie drzew, zabudowywanie korytarzy powietrznych, degradacja gleb, brak przestrzeni do wyrażania/uwalniania emocji i wiele innych negatywnych czynników, powodują szereg zaburzeń oraz chorób, w społecznościach żyjących w środowisku miejskim. Mądrze wykorzystujmy tereny wolne od zabudowań, dbajmy o każdy skrawek zieleni, twórzmy środowisko przyjaznym i czystym, gdyż ma to OGROMNE znaczenie dla jakości życia jego mieszkańców.   

 

PROJEKTY TERENÓW UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ - zagospodarowanie przestrzeni miejskiej. Parki, skwery, pasy zieleni, bulwary, parki kieszonkowe(ang. pocket park's), zieleńce, place, ogrody działkowe i inne.
ZAGOSPODAROWANIE PRZESTRZENI BIUROWEJ - tereny wokół budynków biurowych, apartamentowców, korporacji. Nowe oraz istniejące inwestycje.
PROJEKTY ZIELENI DLA OSIEDLI MIESZKANIOWYCH - tereny o charakterze zabudowy szeregowej, pojedynczej, atrialnej, bliźniaczej, zamknięte oraz otwarte. Zarówno nowe jak i istniejące obszary tego typu.
PROJEKTY REWITALIZACJI ORAZ REWALORYZACJI ISTNIEJĄCYCH ZAŁOŻEŃ - stare założenia parkowe, tereny dworskie, zabytkowe ogrody w różnych stylach historycznych. 
PROJEKTY DLA FIRM OGRODNICZO/WYKONAWCZYCH - jako niezależna pracownia tworzymy projekty zieleni dla wielu firm z branży ogrodniczej.
PROJEKTY MAŁEJ ARCHITEKTURY - ławki, altany, tarasy, pergole, trejaże, kratownice, podpory dla roślin, kosze na śmieci, siedziska, skrzynie, donice, wiaty, tablice informacyjne, inne.
INWENTARYZACJE DENDROLOGICZNE - rozpoznawanie gatunków, ocena zdrowotna, pomiary, wytyczne.
FORMOWANIE ROŚLIN - poza typowo biurową pracą, wykonujemy również profesjonalne cięcia formujące rośliny. Skomplikowane wzory oraz nietypowe wizje są naszą specjalnością. Posiadamy duże praktyczne doświadczenie w tej materii. 
DORADZTWO GATUNKOWE - jeżeli jesteś projektantem i masz dylemat jakich roślin powinieneś użyć aby sprawdziły się w danym miejscu, szukasz porady i podpowiedzi w tej materii, skontaktuj się z Nami. 
ZAGOSPODAROWANIE PRZESTRZENI BIUROWEJ
PROJEKTY ZIELENI DLA OSIEDLI MIESZKANIOWYCH
PROJEKTY REWITALIZACJI ORAZ REWALORYZACJI ISTNIEJĄCYCH ZAŁOŻEŃ
PROJEKTY DLA FIRM OGRODNICZO/WYKONAWCZYCH
PROJEKTY MAŁEJ ARCHITEKTURY
PROJEKTY ZIELENI PRZYDOMOWEJ
PROJEKTY TERENÓW UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ