Żywe zielone ściany mają chronić przed ciekawskimi spojrzeniami, ograniczać hałas dobiegający z ulicy, zatrzymywać pył i zanieczyszczenia, stanowić tło dla nasadzeń, a także bronić dostępu na teren przed intruzami. Jak posadzić rośliny aby spełniały powyższe funkcje? W jaki sposób i kiedy je przycinać aby tworzyły zwartą strukturę? W tym krótkim artykule odpowiemy na te pytania. Miłego czytania.

 

SADZENIE ŻYWOPŁOTU

 

Sadzenie najlepiej wykonać wiosną, po ostatnich przymrozkach, gdyż wówczas rośliny mają cały sezon na rozwój systemu korzeniowego oraz wstępne rozkrzewienie się. Posługując się sznurkiem wyznaczysz równą linię sadzenia roślin, wzdłuż której należy wykopać rów. Powinien mieć taką głębokość aby korzenie sadzonek nie zawijały się na jego dnie, jeżeli korzenie są zbyt długie możesz je skrócić o 1/3 ich długości. Nalej wody do wykopu tak aby jej poziom ustabilizował się na dnie, a następnie zasyp całość żyzną ziemią. W ten sposób rośliny zostaną zmobilizowane do wykształcenia głębokiego systemu korzeniowego. Przygotuj odpowiedniej długości kij, którym odmierzysz rozstawę poszczególnych sadzonek, a następnie sztychówką, łopatką lub innym ostrym narzędziem stwórz dołki pod rośliny. Posadź rośliny w wyznaczonych miejscach, a glebę dookoła lekko ubij. 

Jeżeli sadzisz gatunki o powolnym wzroście takie jak bukszpan lub cis, warto wykonać nasadzenie w dwóch rzędach, aby szybciej uzyskać zwarty efekt. 

 

 

żywopłoty

 

 

CIĘCIE ŻYWOPŁOTU

 

Na poniższych grafikach przedstawione zostały metody cięć roślin krzewiastych w poszczególnych latach po ich posadzeniu. W pierwszym roku, sadzonki skracamy o połowę lub nawet nieco niżej, aby uzyskać dobre rozkrzewienie od samej ziemi. W drugim roku możemy przyciąć je nieco wyżej, tj. w 1/3 wysokości, natomiast w latach kolejnych rośliny tniemy tylko na końcach nowych pędów, utrzymując zwartą płaszczyznę do momentu, aż żywopłot uzyska pożądaną wielkość. W momencie, kiedy rośliny osiągną docelową wysokość, pozostaje tylko systematyczne skracanie wszystkiego co wyrasta ponad i poza kształt, który chcemy zachować. Cięcia rozkrzewiające najlepiej wykonywać wiosną, cięcia zagęszczające latem, a cięcia spoczynkowe jesienią. Roślin nie należy ciąć w upalne dni. Jeżeli natomiast już dokonujemy cięcia podczas dni kiedy to słońce mocno przygrzewa, żywopłot po takim zabiegu należy przykryć siatką cieniującą, aby zabezpieczyć go przed poparzeniami. Cięcia należy również unikać w okresie deszczowym, ponieważ wysoka wilgotność, sprzyja rozwojowi chorób grzybowych, które to w łatwy sposób mogą wniknąć w zranione tkanki roślinne. Podczas cięcia roślin należy pamiętać o regularnej dezynfekcji narzędzi.

 

 

ROK PIERWSZY 

sadzenie żywopłotu

 

2 ROK PO POSADZENIU ROŚLIN

jak sadzić żywopłot?

 

3-4 ROK PO POSADZENIU ROŚLIN

żywopłoty - sadzenie i pielęgnacja

 

 

KSZTAŁT ŻYWOPŁOTU?

 

Nie bez znaczenia jest kształt jaki nadajemy płaszczyznom bocznym żywopłotu podczas cięcia. Jeżeli płaszczyzny  zbyt mocno zwężają się ku dołowi, wówczas dolne części roślin mogą być zacieniane przez górę, a w konsekwencji pędy w tym miejscu będą słabiej się rozwijały, zaczną się wydłużać, a tym samym zaczną powstawać puste przestrzenie, które ciężko będzie zagęścić i wyrównać. Ponadto taka forma żywopłotu jest bardziej podatna na zniekształcenia, wywołane zalegającym śniegiem w okresie zimowym niż np. forma o odwrotnym - zwężającym się ku górze - kształcie. Poniższy rysunek obrazuje w graficzny sposób, jak kształt żywopłotu wpływa na jego zacienienie.

 

ZAKŁADANIE I PIELĘGNACJA ŻYWOPŁOTU - PODSTAWY

28 września 2020
jak założyć żywopłot?
Jaki kształt powinien mieć żywopłot?

Jeżeli artykuł był pomocny, podziel się nim ze znajomymi. Jeżeli szukasz narzędzi i artykułów ogrodniczych sprawdź sklep pod tym linkiem - https://webep1.com/go/a41d87f47. Każdy zakup produktu dokonany za pośrednictwem tego linka to wsparcie dla Nas. Miej dziś wspaniały dzień!